aThere should be separation of costs into fixed and variable costs. In marginal costing, product cost includes only variable production costs such as direct material, direct labor, direct expenses and direct production overhead expenses. It ignores fixed costs and semi--variable costs. The separatio...
Chapter5Costbehaviour 解析 Using the high-low method: Units Cost $ 20,000 40,000 4,000 20,000 16,000 20,000 Variable cost per unit=$20,000 /16,000 units = $1.25 多做几道 A company uses a standard absorption costing system. Last month budgeted production was 8,000 units and the...
Answer true or false: On a variable-costing income statement, the cost of goods sold is measured at variable cost, which includes direct material, direct labor, and variable manufacturing overhead. True or false? A variable cost is a cost that varies per u...
Please read the information above and calculatethe unit product cost underVariable costing的答案是什么.用刷刷题APP,拍照搜索答疑.刷刷题(shuashuati.com)是专业的大学职业搜题找答案,刷题练习的工具.一键将文档转化为在线题库手机刷题,以提高学习效率,是学习的生产力
Variable costs per unit 60 60 Fixed production overhead 143,000 113,000 Fixed selling costs 69,000 69,000 What would be the actual profit for the year using marginal costing?A. $682,000B. $312,500C. $323,500D. $318,000 正确答案:D 分享到: 答案解析: The correct answer is: ...
aFull costing refers to the approach that assigns all the direct materials, direct labour, variable manufacturing costs and fixed manufacturing costs consumed in the manufacturing process within a certain period to calculated product costs and inventory costs. 充分花费在某一期间内提到分配所有直接材料的...
Using activity-based costing, what is the total fixed overhead amount to be absorbed into each unit of product B (to the nearest whole $)? A.$113 B.$120 C.$40 D.$105 点击查看答案 第5题 The direct labour cost per unit has been based on an expected learning rate of 90% but now...
Variable selling cost per unit $0.50 $0.40 $0.40 Fixed selling costs $1,500 $1,600 $1,600 Administrative costs $700 $700 $700 What is the life-cycle cost per unit? A $2.81 B $2.32 C $3.22 D $3.07 考点 Chapter2cLifecyclecosting ...
Cost items are classified as product or period costs in accounting, and this determines when an expense will occur on the income statement. Period costs are expensed as they are incurred, while product costs are deferred in inventory until the related goods are sold....
aenter cost 进入费用[translate] a标枪、铁饼达国家三级运动员水平; The javelin, the discus reach the national three level of athlete levels;[translate] a但是现在我把它留长了 But I let grow long now it[translate] a在艰难时刻真正的朋友会靠你更近,而假面朋友会离你而去 Can depend on you in ...