Calculating product cost per unit under variable costing: The direct materials cost per units is $3.00 The direct labor cost per unit is $5.00 The...Become a member and unlock all Study Answers Start today. Try it now Create an account Ask a question Our experts can answer your...
What is the best estimate of the company's fixed costs per period? ( ) 答案: $5,100 55. According to the following EXHIBIT, the fixed cost is ( ) 答案: 14538.05 56. Under absorption costing and variable costing, the calculation of product costs can be summarized as ( ) 答案: 对 57...
True or False: Variable manufacturing overhead become part of a unit's cost when variable costing is used. True or false? Variable manufacturing overhead costs are treated as period costs under both absorption and variable costing. Manufacturing cost per unit wil...
Define variable cost. variable cost synonyms, variable cost pronunciation, variable cost translation, English dictionary definition of variable cost. n. A cost that fluctuates directly with output changes. American Heritage® Dictionary of the English
Variable and absorption costing, explaining operating-income differences BigScreen Corporation manufactures and sells 50-inch television sets and uses standard costing. The selling price per unit is $2,500. The budgeted level of production used to calculate the budgeted fixed manufacturing cost per unit...
product whose variable cost is $6 per unit.Fixed costs have been absorbed over the normal level of activity of 200,000 units and have been calculated as $2 per unit.The current selling price is $10 per unit.How much profit is made under marginal costing if the company sells 250,000 ...
Cost types T2 and T4 are variable and T1 and T3 are semi-variable 多做几道 The following information relates to labour costs for the past month: Budget Labour rate $10 per hour Production time 15,000 hours Time per unit 3 hours
解析 Under absorption costing all associated costs are included in the total cost of a product. 多做几道 A company uses a standard absorption costing system. Last month budgeted production was 8,000 units and the standard fixed production overhead cost was $15 per unit. Actual production last...
Goodall Corporation is working at full production capacity producing 10,000 units of a unique product, RST. Manufacturing costs per unit for RST follow: The unit manufacturing overhead cost is based on a variable cost per unit of $2 and fixed costs of $30,000 (at full capacity of 10,000...
The variable cost per unit will vary across profits. In general, it can often be specifically calculated as the sum of the types of variable costs discussed below. Variable costs may need to be allocated across goods if they are incurred in batches (i.e. 100 pounds of raw materials are ...