That brought the grand total to $20,000 in school loans by the time we graduated. The damage could have been a lot more significant if it weren’t for the fact that our tuition was a paltry (compared to most schools) $2000/semester. By paying for our own schooling, we learned a lot...
They cost around $100 and 3-4 hours of time to build and make the sale by myself. (About $25 an hour) I got a buddy to help last time. We split the profit and spent 2 hours building it (I was teaching him. With practice, we could probably do it in an hour.), I made the...