How many pounds of pineapple that cost $2.55 per pound must be mixed with 16 pounds of watermelon that costs $1.25 per pound to make a mixture of fruit that costs $1.90 per pound? I recently paid 85.28 pounds of coffee beans. What was the price per pound of the...
As for the type of food to feed your puppy, you can feed solid food or wet food—or both! There are many benefits ofmixing wet and dry pet food: It can increase palatability, increase water intake (and a hydrated dog is a happy dog!), and help with weight management. ...
How many pounds of pineapple that cost $2.55 per pound must be mixed with 16 pounds of watermelon that costs $1.25 per pound to make a mixture of fruit that costs $1.90 per pound? If a 3-pound bag of oranges cost $5, how many pounds of oranges should you be ...
Getting back into shape can feel daunting, especially if you’ve fallen out of the routine of regular exercise and healthy eating. However, the process doesn’t have to be overwhelming. For many of us, weight gain is a gradual process that happens over the years. According to research, adu...
It reduces sugar without burning too many calories. It is not stressful to do. To Reverse or to metabolically cure Type2 one must also perform a soothing calm, repetitive, low intensity exercise regime of 1-2 hours per day for 8-12 weeks. But once you have reached a full metabolic ...
Our BSW is maintained by what is known as a negative feedback loop. The loop starts with the hormone insulin. Among its many important duties, insulin is responsible for signaling your body to store food energy in the form of body fat. ...
So many recipes from this site have turned out well, so I decided to give this one a try. I literally said a prayer as I popped a dish into the microwave to test the method. Honestly- this may be how I make rice from now on! I did have to steam a tiny bit longer to get the...
Food safety is a major issue of our era, as there are multiple reports of cases worldwide over the last years that have caused food recalls due to bacterial infectious diseases leading to loss of billion dollars. Why do we seem to have so many outbreaks concerning food production these days...
Packets of olive oil are handy for adding calories to all backpacking meals. Olive oil is excellent for thru-hikers because it has many uses for the trail while having a high concentration of omega-9 fatty acids, making it a potent anti-inflammatory. See also our tips for packing bottles ...
After telling her, she responded that I must have gotten very lucky as it had a better sound than many violins thousands of dollars more expensive. My mother’s comment now made sense. So last week I took a deep breath and ground off the last 2 remaining cable guides f...