The tables below show the weekly consumption of milk and butter among different age groups from a European country. Summarise the information by selecting and reporting the main features, and make comparisons where relevant. Write at least 150 words. Task 1 表格 - - 范文 答题 Some people thin...
this milk will be sold, will buy at least three hundred eggs. The eggs, allowing for all mishaps, will produce two hundred andfifty chickens. The chickens will become ready for the marketwhen poultry will fetch the highest price, so that by the end ofthe year I shall have money enough ...
Why does the man want to leave the city A.Because of the air pollution.B.Because of the heavy traffic.C.Because of the high cost of living. 免费查看参考答案及解析 题目: A.Why notB.No, I can’t.C.OK, I’ll try. 免费查看参考答案及解析 题目: —Why not take ___ umbrella with...
Too much milk can also result in obesity, especially if you give your cat too much on top of an already balanced diet. Your cat’s main diet should contain all the nutrients that they need, including fats. Overdoing the treats, like a particularly fatty milk product, will add too much f...
Why Designer Chocolate Costs So MuchA master chocolatier prepares her chocolate molds. Sisoje/Getty Images Much like other products of varying price points and quality (like beer and wine) there's a huge range of normal in the cost of chocolate treats. You're simply not going to pay the...
B) Questions having to do with labor cost. C) Questions about what lifestyle to promote. D) Questions concerning housing development. 49. What kind of social system does the author think is unacceptable? A) One in whic...
Check ingredient labels more closely– To clarify, not all canned or frozen is non-real food. Check ingredient labels closely to see if a product contains any additives, preservatives, or other unrecognizable ingredients. If it does, put it back on the shelf and find an alternative that doesn...
声明: 本网站大部分资源来源于用户创建编辑,上传,机构合作,自有兼职答题团队,如有侵犯了你的权益,请发送邮箱到feedback@deepthink.net.cn 本网站将在三个工作日内移除相关内容,刷刷题对内容所造成的任何后果不承担法律上的任何义务或责任
One of the advantages of apprenticeship is that it does not cost apprentices anything. The companies that hire them pay for school. What's more, it offers apprentices an "earn while you learn" opportunity. They usually start out at half the pay of a journeyman, and the pay increases gradua...
Overall, the greatest price factor is the cost of cocoa. Chocolate makers use two components of cocoa to produce chocolate: cocoa powder and cocoa butter. Cocoa butter is by far the more desirable of the two since it creates the richer chocolates and is used in thin chocolate confectionery tr...