So why do CDs and cars cost us so much?; The Office of Fair Trading has been given new powers in an attempt to get a better deal for consumers. Finola Lynch tries to discover just how much we are being ripped off.(News)The owner of the Plastic Factory, an independent record shop ...
句意:——为什么这么简单的一顿饭要花这么多钱?——我们已经把你刚才打碎的杯子的费用计算在内了。考查动词辨析。included包括;received收到;compared比较;considered考虑。根据“We have…the cost of the cup you broke just now.”可知,餐费包括打碎的杯子钱,故选A。
How much supplier power does the supplier really have relative to the industry, and how much of a premium do we believe this translates to? Has the team taken the time to calculate the could-cost and parse the gap into separate does-cost and should-cost thresholds? What part of the gap...
These are the five most likely reasons your car insurance rate might be high right now, along with some tips on what you can do to lower your bill. (Some states ban the use of one or more of these factors in insurance pricing, so they may not all apply where you live.) ...
Lastly, technological change affects higher education directly. But unlike steel or autos, where the primary impact of new techniques is to reduce the amount of labor or energy it takes to make the product, new technology in higher education tends to change what we do and how we do it. Col...
1【题目】Why does a simple meal like this cost so much?We have the cot of the cup you broke jut now. A. included B.received C. compared D. considered 23.-Why does a simple meal like this cost so much?-We have ___ the cost of the cup you broke just now. A. included B....
百度试题 结果1 题目. Why does this kind of machine so much money? A. cost B. take C. spend D. pay 相关知识点: 试题来源: 解析 A 反馈 收藏
The median cost of a house in New York is $504,500; 3,500 houses in Boston. The median cost of a house in Boston is $369,600. Okay--so drug companies do need to recoup large amounts of money. But... What takes so long and makes the process so expensive in the first place?
Why Does Food Cost So Much 1.In 1959 the average American family paid $989 for a year's supply of food.In 1972 the family paid $1,311.That was a price increase of nearly one-third.Every family has had this sort of experience.Everyone agrees that the cost of feeding a family has ri...
”Why does the parrot (鹦鹉) cost so much?” the man a”Why does the parrot (鹦鹉) cost so much?” the man asked。 答案: 答案:这个人问道:“这只鹦鹉为什么这么贵?”。©2022 Baidu |由 百度智能云 提供计算服务 | 使用百度前必读 | 文库协议 | 网站地图 | 百度营销...