1. "How much is/are…?","What’s the price of…?","How much… cost?"均针对物品的价格提问,因此第一空填“价格”。 2. "how much"除了问价格,还可用于询问不可数名词的量(如:How much water is there?),因此第二空填“不可数名词的数量”。 3. "how many"修饰可数名词复数(需接具体数...
Soft drinks have been suggested to have harmful effect on the general and dental health of people including children and adolescents. The high content of sugar and acids, which have cariogenic and acidogenic potential, can contribute to dental caries, erosion, as well as health effects such as ...
“Packaging is the science, art, and technology of enclosing or protecting products for distribution, storage, sale, and use. Packaging also refers to the process of design, evaluation, and production of packages. Packaging can be described as a coordinated system of preparing goods for...
Answer to: One cup of coffee and three doughnuts cost $3.20, and two cups of coffee and two doughnuts cost $3.60. What is the cost of one doughnut?...
or sales volume.– Costs directly tied to output. – Lower initial capital requirements. – Scalability and flexibility in cost management.Example:A bakery’s primary variable cost is the cost of raw ingredients like flour, sugar, and eggs, which increase as it produces more cakes and pastries...
16. to eat, drink, etc, esp habitually: to take sugar in one's tea. 17. to have or be engaged in for one's benefit or use: to take a rest. 18. to work at or study: to take economics at college. 19. to make, do, or perform (an action): to take a leap. 20. to...
① What is the cost(price) of the gold watch?这块金表多少钱? ② What is the speed of the car?车速是多少? ③ What is the length(width﹑depth)of the lake?这湖有多长(宽、深)? ④ What is the population(area)of China?中国的人口(面积)有多少(大)?
Many scientists also thou ght candy was goo d for people's health.Now, of course, w e know that sugar is n't goo d for us. But coul d it really b e that ba d if it tastes so delicious? Sadly, yes"Everyon e loves sugar," says Dr. Robert I usting, a sugar expert. "But...
Being able to calculate the cost per ounce of a beverage or other liquid lets us determine which price offers the consumer a better deal. Two different sizes of laundry determine will generally have different prices, resulting in a necessity of a unit calculation....
①What is the cost(price)of the gold watch?这块金表多少钱? ②What is the speed of the car?车速是多少? ③What is the length(width﹑depth)of the lake?这湖有多长(宽、深)? ④What is the population(area)of China?中国的人口(面积)有多少(大)?