unit price的意思是单价。unit price的意思为:单价。读音为:美/ˈjuːnɪt praɪs/。例句:1、Unit Price Contract.贸易;单价合同。2、UNIT PRICE AND PRICE TERM.价格及价格条件;价格及价格前提;及价钱前提;价值及价值条件。3、Unit Price (packing charges included)....
Real - time clock,unit price, distance, and the total price display. 上车按键后开始计价.有 实时 时钟 、 单价 、 距离和总价钱显示. 互联网 We can negotiate theunit pricefor large orders. 如果大量订货,单价还可以商量. 互联网 The quantity and theunit priceare stipulated in each contract. ...
Real - time clock, unit price, distance, and the total price display. 上车按键后开始计价.有 实时 时钟 、 单价 、 距离和总价钱显示. 来自互联网 4. We can negotiate the unit price for large orders. 如果大量订货,单价还可以商量. 来自互联网 5. The quantity and the unit price are stipulated...
1、unit price指单价,单价是指某种商品单位数量的价格,也指商品的最小计价单位。顾名思义,是指一个数量单位商品的价格。retail price指零售价,零售价指商业零售单位向个人或集团消费者出售商品的价格,一般也称市场价或市值、零售价格。2、unit price值得是购买一批产品或者商品,而这些同种商品的平均...
以下是一些使用"price unit"的中英文对照例句: 1. The price unit for these products is per kilogram. 这些产品的价格单位是每公斤。 2. Please indicate the price unit in your quotation. 请在报价中注明价格单位。 3. The price unit for this item is per piece. 这个物品的价格单位是每件。 4. ...
The meaning of UNIT PRICING is the pricing of products (such as packaged foods) whereby the unit price is indicated along with the total price.
在英语里,一个句子能有两个主语吗?并列式的主语除外. 比如,the unit price is 5.06USD,and the quantity is 6kg. 那
price /prais/ n. 价格 boy /bɔi/ n. 男孩 02 Unit7 知识梳理 【重点短语】 1. these shorts 这些短裤 2. what color 什么颜色 3. a yellow sweater 一件黄色的毛衣 4. twenty white skirts 20条白色的裙子 5. a pair of brown trou...
商务英语基础unitprices价格.pptx,; Business Reading Grammar Listening Speaking Practice Exercises Homework ;;; Write “ T” for true, “ F” for false according to the text. ( ) 1. Price is an amount of money paid by the seller to the buyer of a product o
It's half price then! 为什么不周二去?那时候打五折! John: Really? Thank you! 真的吗?谢谢! Where are John and Jack going next week? 乔恩和杰克下周要去哪? Unit 3 B Let's learn 一起学吧 Jack: Where are we going? 我们要去哪...