Not sure if the price is per bag or per pound, but they're always terrific WeebiekinsAug '23Donaldson's$2.99 lb for tomatoes, Hackettstown farmers market $1.50 lb and they have a great variety of other foods Robert Rowe ✉Sep '23...
Full size table It should be noted that elaborating a cost-effective and productive protocol for the mass propagation of high-quality tomato plants (via tissue culture) could significantly help reduce the market value of seedlings. An efficient regeneration system is also crucial for the success of...
48,500 in total) rather than in vivo (usually 16 plants per T1 progeny) allowed the discovery of mutants with sub-lethality that probably would not have been detected in vivo (e.g. 272
genetic diversity of plant-pathogen populations has gained attention in recent years, partly owing to the reduced cost of DNA sequencing, the proliferation of tools for assembly and annotation, and the possibility of simultaneously genotyping thousands of molecular markers in multiple individuals36,37. ...
What’s more, while my tomatoes were fairly inexpensive (I paid $40 for 100 pounds this year), this batch of 3 pints of tomato paste still cost approximately $7 in raw materials and 10 hours of time (that doesn’t include the cost of the jars that the paste is currently occupying)....
Taco Bell buys about 10 million pounds of Florida tomatoes a year, Blum said. The extra penny paid per pound - about $100,000 annually - will be funneled to the farm workers through a small group of suppliers, Blum said. Yum will eat the cost, Blum said. ...
Heirloom cultivars are becoming increasingly popular, particularly among home gardeners and organic producers, since they tend to produce more interesting and flavorful crops at the possible cost of some disease resistance. Hybrid plants remain common, since they tend to be heavier producers and ...
and was recipient of a CNR short term fellowship in 2013 and 2014. We thank The Tomato Genetic Resource Centre, UC Davis for the tomatoaremutant line. This work benefited from the networking activities within the European-funded COST ACTION FA1106 QualityFruit. ...
Cost per Serving: $0.63 Ingredient½ teaspoons black pepper2 tablespoons buttermilk⅓ cups cornmeal3 tablespoons dill pickle1 cup flour2.5 pounds fresh corn1.5 teaspoons fresh thyme1 tablespoon honey⅓ cups mayonnaise1 teaspoon red wine vinegar1 teaspoon shallot¾ cups vegetable oil1 whole egg...
1 tsp sugar 1⅓ lb tomatoes 4 slice white diced sandwich bread 4 slice white diced sandwich bread 1 large whole eggEquipmentgridlist food processor immersion blender mixing bowl frying pan sauce pan peelerInstructionsPrice BreakdownCost per Serving: $0.67 Ingredient1 bay leaf1 bay leaf2 cloves ...