15. Ron bought 3 kg of potatoes and 2 kg of carrots.The total cost was f5.08Potatoes cost 1.24 per kg.Work out the cost of 1 kg of carrots.f0.68 or 68p 相关知识点: 试题来源: 解析 £0.68 or 68p5.08-1.24×3 =1.361.36÷2M1 for 1.24 × 3 or 3.72 oe seenM1 for (5.08-‘...
解析 total 根据句子 “The carrots will cost you 10 yuan in...”(这些胡萝卜…… 会花费你 10 元)以及首字母 “t”,可知这里应填 “total” 。“in total” 是固定短语,意思是 “总共,总计” ,整句话表示 “这些胡萝卜总共会花费你 10 元” 。
不可以。因为 how much 的意思不只是 什么价格,也可以理解为 多少、到什么程度。所以,问题不清晰。而且使用 how much 的后面总是跟着不可数名词,carrots 是可数的。不过, 如果用口语说 How much are the carrots ?还是可以的。how much do the carrots cost 或 how much are carrots,完全可以,...
measured as dry matter but the fat content is very low – under 10%. Even so, the food contains about 29 calories per ounce. The daily feeding cost for this food is a little lower than the previous recipe, about$1.99 per daymaking it one of the best cat foods for multi cat ...
Course: Dessert Cuisine: American Keyword: carrot cake, carrots, cookies Servings: 16 cookies Calories: 363kcal Author: Stacey aka the Soccer Mom Cost: $10 Equipment Electric mixer Cookie sheet and baking mat Plastic squeeze bottle Ingredients For the Carrot Cake Cookies: 3/4 cup butter (unsalte...
第一句里的carrots是复数啊``当然用DO``tea是不可数名词``所以用coststicket是可数名词单数``所以用costs结果一 题目 do does ; cost costs的用法!1:how much do the carrots cost?the carrots cost three dollars.2:how much does the tea cost?the tea costs two euros.3:how much does a movie ticke...
do does ; cost costs的用法!1:how much do the carrots cost?the carrots cost three dollars.2:how much does the tea cost?the tea costs two euros.3:how much does a movie ticket cost?a movie ticket costs nine pounds.问:为什么第一句用do,第二句用does呢?为什么第二句和第三句回答中不用cost...
Different sources of protein have varied bioavailability levels. Protein from corn gluten meal, for example, isless bioavailablethan protein from poultry by-product. When cat food manufacturers load up their foods with plant protein as a cost-effective alternative to meat, they boost protein percentag...
How much does a day tour cost for Pig Island? Can you pay in USD? A tour to see the swimming pigs in The Bahamas can costanywhere from $160 to 210 USDper person. The price of this tour varies based on the tour operator. Shop around before selecting the best one for you. In The...
Too much of our food is coming from places where we have little to no control over how it’s produced . Countries with looser safety regulations, mass-production factories churning out products for the lowest possible cost, and supply chains so tangled that by the time food reaches our ...