5 STAAR Grade 7 Math Practice Tests, which reflects the 2020 and 2021 test guidelines, is a comprehensive practice book to help you hone your math skills.
Assessment • Sheila Holt • Mathematics • 7th Grade • 1 plays • Hard 编辑 工作表 分享 保存 预习 使用此活动 学生预览 以学生身份尝试 31 问题 显示答案 1. Multiple Choice 5 mins 1 pt Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
Develop essential test-taking strategies, such as managing time effectively and using process of elimination. Let’s break down the specific areas of focus for each section of the 7th-grade STAAR test. 7th Grade STAAR Reading Language Arts (RLA) The RLA section evaluates both reading comprehensi...
Assessment • Aaron Forrest • Mathematics • 7th Grade • 20 plays • Hard 编辑 工作表 分享 保存 预习 使用此活动 学生预览 以学生身份尝试 11 问题 显示答案 1. Multiple Choice 30 sec 1 pt Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of salmon? $...
The prompt is formatted in the same way as the 7th grade STAAR prompts. It is similar to the 4th grade STAAR personal narrative. If you like this prompt, check out my STAAR personal narrative writing prompts as well. 4th - 8th ELA Test Prep, English Language Arts, Writing FREE 4.9 (...
FINAL STAAR REVIEW 7th Grade Math quiz for 7th grade students. Find other quizzes for Mathematics and more on Quizizz for free!