Computes the cost per kilogram of food and general items. Free calculator helps choose cheapest product per weight. Converts price from x grams to cost per kg.
Computes the cost per 100 grams of food and general items. Free calculator helps choose cheapest product per weight. Converts price from x grams to cost per 100g.
Price Per Pound CalculatorWhich is cheaper?(Mouseover or tap)Price per lb app / Cost per poundYou are faced with the following situation: - You want to buy a can of your favorite tuna, and you have three choices: 2oz for $0.99; 4.5oz for $1.69; or 12oz for $4.79. Which choice ...
Calculator computes the price per gallon of drinks, liquids and fluids for cheapest product per gallon. Converts price from fl.oz, quarts and gallons to Cost per gallon.
Computes the cost per piece / unit of food and general goods. Free calculator helps choose cheapest product per item. Converts price from x pieces to price per piece.
Price per dry ounce calculator: convert ounces, or metric units of weight using PricePerOz.ComYou can enter integers and decimals in pounds and ounces fields. The calculator adds them up automatically. If a value is zero, just skip the field. Example 1: - If the item's label displays ...
Calculator computes the price per fluid ounce of liquids and items sold by volume to get cheapest product. Converts price from gallons, quarts and fluid ounces, to cost per fl oz.
A square foot is defined as 12 inches × 12 inches = 144 inches² . To calculate the square footage of your house or flat, you can use oursquare footage calculator, which also incorporates aprice per square footoption to assist you with calculating square footage price. ...
Gold Value = Weight in grams × (18/24) × Current Gold Price per gram (in USD) × Exchange Rate (to GBP) Our calculation uses the latest gold rates and exchange rates to provide accurate pricing. By using our gold price calculator, you can instantly determine the value of gold in ...
Price Per Quart CalculatorWhich is cheaper?(Mouseover or tap)Price per qt app / Cost per quartYou are faced with the following choices: - You want to buy some lotion, and you have three choices: 3fl.oz for $2.99; 1.07qt for $32.50; or 0.23gal. for $31.99. Which choice will give...