A. That's too cheap. B. That's too expensive. I'll take it. C. That's too expensive. I won't take it. D. That's a good price. I'll take two kilos. 相关知识点: 试题来源: 解析 C。此题考查对价格不满意时的表达,A 选项意思是太便宜了,与觉得贵不符;B 选项说太贵了但还要买...
To know D. Known答案:A就是在作题的过程中要擅长利用and, but等并列连词。假设前面是个句子,后面也是个句子,反之亦然;假设连接的是几个动词,这几个动词也必定是同一时态或同一形式。此题第二个and后面是个句子,所以前面也必定是一个句子,但是前面这个句子没有主语,只能选用动词原形,构成一个祈使句,因此答...
Use costperkg.com to calculate exactly the real value per kilogram. Defy the decoys of marketing and advertising and be a smart consumer! Example 1: - You have a container with 700g of coffee and it costs €4.95. What is the price per kilo? - Type the shop and coffee make, then ...
The price of apples ___ from $2 to $4 per kilo in supermarket.A. differed B. ranged C. changed D. altered答案为什么不选A? 扫码下载作业帮搜索答疑一搜即得 答案解析 查看更多优质解析 解答一 举报 A只能表示与...不同,但B 表示在某一范围内变动.这句话的意思是:苹果的价格从每公斤2美元到4美...
peak 的用法The price of locally grown apples various from a peak of $4.5 per kilo in summer to a low of $2.25 in winter,and they are available a year round.这句话里的a peak of 为什么不能用a peak at?peak 后面的介词怎么用?^
The clerk tells you the price of the apples is five yuan per kilo. You say: “___ kilos do I need?” A. How many B. How much C. How old D. How long 相关知识点: 试题来源: 解析 A。解析:询问需要多少千克苹果用“How many kilos”。“How much”用于询问价格;“How old”用于询问...
By the end of last week, the price of garlic(蒜) ___13.5 yuan per kilo, quite beyond most people's consumption ability. A. had risen to B. has risen to C. has got to D. had reached to 相关知识点: 试题来源: 解析 A [考查时态及短语的搭配。rise to上升到;get to达到;reach...
网[translate] awhose shorts are these 谁的短裤是这些[translate] awhat is the price per kilo 什么是价格每公斤[translate]
peak 的用法The price of locally grown apples various from a peak of $4.5 per kilo in summer to a low of $2.25 in winter,and they are available a year round.这句话里的a peak of 为什么不能用a peak at?peak 后面的介词怎么用?^
Gold Price per Gram$90.50 0.23 0.26 % Gold price per kilo$90,502.74 233.09 0.26 % Free! Click Here toSet Email Spot Price Alerts Price & Buy Gold price chart HistoricalToday Gold Silver Platinum Palladium Rhodium Ounces Grams Kilos Check the gold price with the Money Metals interactive live ...