根据原文第三段Liketheproverbialpoliticianwhothinks a gallonofmilkcosts﹩15,aspeoplegetrichertheyworrylessaboutbudgeting.(就像著名的政治家认为一加仑牛奶要15美元一样,随着人们变得更富有,他们对预算的担忧就会减少。)可知,一个好的经济使人们不那么关心价格。故选D。(3)B.推理判断题。根据原文倒数第二段Firms...
Forget Price of a Gallon of gas:You Might Pay This for MilkA gallon of milk could cost $6 to $8 early in 2013 unless theU.S. House adopts farm legislation...By LeonardKim
Scatter PlotsThe table below shows the price of a half-gallon of whole milk from 1989 to 1995.Year1989199019911992199319941995Cost$1.37$1.39$1.40$1.39$1.43$1.44$1.48On the grid, sketch a line of best fit. 相关知识点: 试题来源: 解析 1.55-|||-1.50-|||-1.45-|||-1.40-|||-1.35-|||-1.3...
Today, the price of a gallon of milk is $4.25. Assuming the inflation rate is 4.5% per year, what will be the price of a gallon of milk 10 years from now? If the price of a loaf of bread has tripled over the past 7...
The gallonThe gallon seems to be a unit of measurement that holds a lot of importance in our lives. How much does a gallon of milk cost? What is the price of a gallon of paint? Is the cost cheaper or more expensive for a gallon of olive oil than other measurements? And the most ...
the country last year and the bad weather may mean that a gallon (加仑) of milk will cost 41 cents more after October 1st.Califormi a already has high milk prices and the Califormi a court does not want the price to go any higher.High milk prices will be very hard for some people....
How much is a gallon of milk? In 2024, the average retail price of whole fortified milk in the United States was 4.1 U.S. dollars, which was a decrease from the previous year. Milk production Dairy farming is an agricultural business which is engaged in the long-term milk production with...
Price per ContainerPrice Per Gallon tap water41708928�$120.00$0.00 Folgers Coffee (black)�998.6$5.50$0.70 unleaded gasoline128$3.059$3.05 Kool-Aid�256$3.69$1.85 Clorox bleach128$2.20$2.20 lowfat milk128$3.79$3.79 automotiveantifreeze128$4.19$4.19 ...
The announcedpriceat which a product is offered. When a gallon of milk has a price tag reading $3 or a house is offered at $100,000, both are examples of advertised price. The advertised price is often negotiable, depending on the situation. ...
How about if a gallon of milk cost $7 instead of $4? Whether you make five decisions a day or fifty, there is no doubt that price elasticity of demand is playing a major role in your purchases! Let's discuss price elasticity of demand and how it plays a role in the everyday life...