【解析】根据x-t图象△x表示物体的位移可知,摩托艇在0-30s内位移为x1=300m,30-60s内位移为x2=0,60-90s内位移为x3=0-300m=-300m,则在150s内位移大小是x=x1+x2+x3=300-300=0,路程等于S=|x1|+|x2|+|x3|=300+300=600m.故A正确,B错误.x-t图象的斜率等于速度,则摩托艇在48s 时的瞬时速度大小...
PURPOSE:To obtain a small-sized high-sensitivity actuator with a high current sensing function and a sufficient driving force by providing a sensor terminal branched from the connection point of a magneto-sensitive reed switch, and closing the contact of the magneto-sensitive reed switch with the ...