A good travel agent will be able to assist with the booking process and give you every single permutation of pricing to figure out which itinerary, stateroom or promotion makes the most sense for you. I cannot count the time I have saved by having the travel agent jump through the proverbi...
The National Weather Service provided information on average fatalities per year. The cost of disasters — including tornadoes — came from the NOAA’s Climate Initiative. Tornadoes join with other weather and climate disasters — such as hurricanes, blizzards, and wildfires — to run up not only...
6: Forests of bizarre incomprehensible rules and mechanics that turn off new players, and which even experienced players often can't figure out. 7: Not fun to play for more than ten minutes unless you pay real money. 8:Outrageous"grind" - having to play for anawfullylong time to buy new...
Deciding you shouldinvest outsideof the UK but then electing to put all your money in China is a case of out of the frying pan and into the wok. It doesn’t spread yourrisk, and it exposes you to the biggest fear that most of us have when we make an investment, which is the pot...
On average, bar services should cost about $2 to $4 per person. 6. Add a Service Charge A service charge will first of all include labor costs. Figure out how many staff members, servers, and assistants you’re going to need. You can also include a gratuity in the service charge, or...
I figure it’s a nice round number, and my water bottle is 24 ounces, so it’s roughly 4 full water bottles each day (easy to remember). How to drink at least 100 ounces of water every day: I’ve found that it’s helpful for me to have “markers” throughout the day that ...
R&B is not what it was four years ago. When I first started, I couldn't jump off the cliff with all these deep harmonies and chord changes and flavors. I just couldn't do it without being kind of stuck and pigeonholed. I had to figure out a nice balance between what's...
that suggests that weight loss achieved at a slow and steady pace is any more likely to be maintained than rapid weight loss. Of course, I’m not saying go out and starve yourself but the common conception that losing 1.5-2 lbs per week is the “optimal” rate of weight loss is simply...
Considering that a can of store-bought cream soup costs about $1 on the low end, I did some math to figure out how the cost of a batch of SOS Mix compares. If you can get a good price on the ingredients by buying them in bulk, you can make a batch of SOS Mix for around $...
Calculate the Cost per Unit This next step takes some time. You have to figure out how many servings of each ingredient a container or bag has. For example, a small bag of granulated sugar contains about 8 cups of sugar. If you’ve made it this far, you’re golden. You can now eas...