price per gallon miles per gallon = price per mile Again, you can use a variation of the same equation to calculate price per kilometer: price per liter kilometers per liter = price per kilometer Once you’ve found out how much it costs you to travel per unit of measure, you can apply...
CashNetUSA collectedthe average price of gas per gallon in every state, then used U.S. Bureau ofEconomic Analysis datato calculate the percentage of each area’s local hourly
To calculate net profit, subtract any additional expenses from your gross profit, such as operating costs or taxes. In the example above, our gross profit is $50 (120 - 70). If operating costs are $20 and taxes are $10, our net profit is $40. (70 - 20 -10). Now, we can calcu...
Paint efficiency ft2/gallon Price per gallon $ Calculate Share calculator: Embed this tool: get code Related calculators Brick Calculator Tile Calculator Quick navigation: Calculating how much paint you need Paint calculation example Calculating how much paint you need In order to calculate how many...
126 / 14.6 = 8.63 gallons used x $3.66 per gallon = $31.59 $31.59 / 126 = $0.25 per mile These calculations suggest a range of $0.14 to $0.17 in energy cost savings per mile depending on the kWh charge rate applied. Calculating the cost per mile for a fleet van that drives 15,000...
How to Calculate TAM On a high level, we first ask, “What is TAM”? The definition of total addressable market is the annual expected sales within an observed market. The total addressable market calculation is simple: average revenue * number of customers for the entire segment of the targ...
In economics, price sensitivity is commonly measured using theprice elasticity of demand, or the measure of the change in demand based on its price change. For example, some consumers are not willing to pay a few extra cents per gallon for gasoline, especially if a lower-priced station is ...
For example, if you buy a gallon of gasoline, the government will charge an excise tax for that fuel regardless of the price per gallon. User Fees Fees for services are assessed on a wide variety of things. The most commonly used ones are airline tickets, rental cars, hotel rooms, ...
Many cars even include fuel economy gauges that indicate exactly how many miles per gallon they're getting. But you don't need a new car or new technology to tell you how "green" you're driving. It's easy to calculate your vehicle's miles per gallon, and to keep a watchful eye on...
Prices:To find a specific price, find where the supplier and the product intersect. Prices are in cents per gallon. You just need to move the decimal point two places to the left to get dollars per gallon. If a price has the letter ‘d’ next to it, it means that it will not be...