Non-Ferrous: It is a non-ferrous metal if the magnet does not stick to the metal. Some common examples of non-ferrous metals arecopper, aluminum, brass, stainless steel and bronze. Non-ferrous metal is actually valued more at scrap yards as these are very valuable to recycle. Know Your ...
Scrap prices changing weekly is more common in general. Usually, when scrap prices change, it is a few cents per pound or dollars per ton. Those in the industry will try not to have a knee-jerk reaction as soon as prices change (unless necessary with a large increase or drop) and will...
You could use the rule of thumb of one pound per person uncooked, but you will probably end up with some leftovers, which isn’t all bad if you like making prime rib sandwiches later. When you think about it, a pound of meat is a lot to consume in one sitting. Another rule of thu...
Copper is relatively easy to price because it is traded, and a pound of copper will equal whatever the market is today. So, for our example, let’s say it is worth $1.00 per pound (I hope it is higher when you are reading this!). If you have 100 pounds of THHN and the copper ...
or again a tiny bit more accurate (in real life probably not that much better): N=159891/(128*L+509) which is again the number of screws in a one pound box. As a side note, i found on the web some reference to having a certain number of pounds of screws for a given number of...
Gummy Bears– High quality gummy bears are the best choice.Sweet GourmetorHaribo Gold bearswork really well. Cheaper brands seem to disintegrate like the cheaper ones we used in this recipe. The higher quality ones did much better and tasted better, too!
One part of my laptop is now newer than the rest of it, which should mean I don’t have to spend quite as much time with two other parts of the computer. But should I feel that good about having to send a second computer from the same vendor back to the shop? I spent a long ...
To Use:For each cup of finely chopped fruit, add 1 cup of homemade apple pectin and ¾ cup of granulated sugar. Combine the fruit, apple pectin, and sugar into a stainless steel saucepan. Add 1 teaspoon of lemon juice if you are using a low acid fruit (see the picture above). Sti...
How Much Does a Gas Pool Heater Cost? On average, the cost to run a natural gas heater is $300-$600 per month, and possibly even more for a propane heater. New inground pool gas heaters can cost between $1,500 and $3,500, depending on the size, type, and brand. ...
There will likely come a day when humans become so technologically advanced that iron is completely replaced by aluminum, plastics and things like carbon and glass fibers. But right now, the economic equation gives inexpensive iron and steel a huge advantage over these much more expensive ...