--- Three cups of milk tea are seventy-two yuan. How much is one cup of milk tea?--- ___A: Twenty.B: Twenty-four.C: Twenty-two. 相关知识点: 试题来源: 解析 B 题干意思:三杯奶茶72元,一杯奶茶多少钱?应为72÷ 3=24(元)。结合选项可知。故正确答案为B。结果一...
How much is one cup of milk tea? -___ A. Twenty. B. Twenty-four. C. Twenty-two. 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上7.B 解析:题干意思:三杯奶茶72元,一杯奶茶多 少钱?应为$$ 7 2 \div 3 = 2 4 ( 元 ) $$。结合选项可知, 选B。 反馈 收藏 ...
What is 150ml to cups? 150 mL is 0.634 cup. This equals about 2/3 cup or 5.072 fluid ounces. Milliliters can also be abbreviated mL.
As a child, I drank a lot of milk. It was delivered in pint bottles to our front steps each morning. I also drank a third of a pint before marching into class as part of thefree school milk program. I still love milk, which makes getting enough calcium easy. Of course, many peo...
I filled the cup with the water. The cup is full of the water. 10. put…in(into)…把…...放到...…里 11. cover…with… 用…...覆盖 12. cut …into 把…...切成...… Cut the banana into four piece...
How much is one cup of milk tea?___.A. Twenty B. Twenty-four C. Twenty-t 相关知识点: 试题来源: 解析 B. Twenty-four 三杯奶茶共80元,所以一杯奶茶的价格是80元除以3,约等于26.67元。由于选项中没有26.67元,选择最接近的选项,即B. Twenty-four。反馈...
"milk"是不可数名词,因此需要用针对不可数名词的疑问词。 - **选项A. How many**:用于可数名词复数,如“How many apples”,但"milk"不可数,排除。 - **选项B. How**:通常询问方式或状态(如“How are you?”),无法直接与名词连用,排除。 - **选项C. How much**:专门用于不可数名词(如“How...
We've got a helping hand to anyone keen on cooking - cooking measurement converter, where you can convert the amounts of, e.g., flour, milk or Nutella. ️ How much is a stick of butter? In the USA, butter is mainly sold in 1 lb or 0.5 lb packages (227-454g), which are...
How much does a gallon of milk weigh? How many milliliters in a liter (gallon, quart, ounce, gram, centimeter, cup or pint) How many pints in a quart (cup, liter or pound) How many cups in a quart? 4 cups in a quart.Quart is another term to measure liquids. It is mostly use...
“Puppies can start to nibble food as early as three weeks,” says Dr. Patton, “but most tend to ignore it if their mother’s milk is sufficient.” If you want to start weaning your puppies, wet food is ideal because it’s soft enough that it doesn’t require much chewing. Once ...