两个句子都是询问现在的情况,用一般现在时态,第一句的主语是复数the pencils,pencils是可数名词pencil(铅笔)的复数,be动词用are。第二句的主语是不可数名词短语the milk,milk:牛奶,是不可数名词,不可数名词作主语,be动词用单数,故此处be动词用is,故答案是:are;is。2.1.【答案】How much【核心短语\词汇】how...
00 ... .. 5.-How___pencils__there? ..___._. -How..、is the apple? :·. It's__.._ yuan. .·L:" -How much are the ¥5.00 ¥3.00 -They're ___yuan. . '! ' .∴∴ ' 相关知识点: 试题来源: 解析 答案: 4.much.Eighty 5.many.are.Twelve 6.much.five.banana...
1) How much is + 单数商品? How much are + 复数商品? It’s + 钱 They’re + 钱 2) What’s the price of + 商品? It’s + 钱 2. how many/how much 询问数量how many + 可数名词,how much + 不可数名词 ...
How to charge the second-generation Apple Pencil (Image credit: Luke Filipowicz / iMore) For the second-generation Apple Pencil, Apple made it much easier to charge. There's only one way. All you have to do is place the Apple Pencil on the side of the iPad that has the magnetic strip...
How much is the Apple student discount? Apple doesn’t offer a single, universal discount to students. It sets different prices for each product range. Students can save up to $200/£220 on Macs and up to $100/£100 on iPads. ...
How many___?( ) A. pen B. pencils C. apple 相关知识点: 试题来源: 解析 [答案]B [解析]考查可数名词及其单复数.由题,how many要搭配可数名词复数形式询问数量,A"钢笔"、C"苹果"均为可数名词单数形式,B选项"铅笔"符合. 故选:B.反馈 收藏 ...
How many apples? B. How much is the apple C. Give me an apple, please. 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 结果一 题目 五、情景选择。根据所给情景选出正确的选项。(A)1.-___-It's five yuan. A. How much is the pencil? B. How many pencils? C. How much are the pencils...
Correct answer is: 13.5Totalcostof7pencils=$94.5Costofonepencil= 94.5 \div 7 =$$13.5 5 A shopkeeper produced 724.98 gallons of fresh apple juice over the course of 3 days. How much apple juice was produced each day if he produced equal quantities each day? (Round your answer to the nea...
Confusingly, there is a similar feature on the M1 iPad Pro, where an Apple Pencil can be detected before it touches the screen. However, the Pencil has to be much closer — around 2mm (0.08 inches) — and there's no detection of the angle of the Pencil as there is in Hover M...
由此来练习了本课的重难点:How much is it?---___ yuan for___. 张磊老师用了旧知:pencil, apple和ice cream来练习。Ten yuan for ten (pencils)/ three (apples)/ two (ice creams). Daming有十元可以买上述这些物品,那事实上Da...