How much is/are+物品?(注意单复数,与is/are相符) How much for+物品? 这两个句子都可以用来询问价格。 钱数+yuan:注意,yuan后不加S。 I’ll take+数量,please. 我要买XX个。 复习句型: What would you like?你想要什...
How much is/are+物品?(注意单复数,与is/are相符) How much for+物品? 这两个句子都可以用来询问价格。 钱数+yuan:注意,yuan后不加S。 I’ll take+数量,please. 我要买XX个。 复习句型: What would you like?你想要什...
How much is a hamburger? S1:Ten yuan. T:I’ll take two,please.My friends likehamburger.Thanks!(教授句型板书I’ll take…,please. 并强调take发音) S1:You are welcome! 学生扮演售货员,学生扮演购物者。 S1:What would you like,please? S2:I’d like a bread.How much is a bread? S1:...
【精品】三年级下册英语学案:Unit4Lesson22HowMuchIsIt|冀教版(三起) Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 【学习目标】 1.能听懂、会说、并口头运用句子:How much is it? I’ll take twelve, please. 2.能唱歌曲:Do you know the donut man? 3.乐于模仿,敢于开口。 4.对各种英语学习活动有兴趣,能...
Module 4Unit 2 How much is it第一课时第二课时Module 4第一课时第二课时1第一课时Watch and sing with it.第一课时Watch and sing with it.2 由老师或学生对一组学
-How___ is the cola?-Thirteen dollars.( ) A.many B.much C.any 【考点】how much引导的特殊疑问句. 【答案】B 【解答】 【点评】 声明:本试题解析著作权属菁优网所有,未经书面同意,不得复制发布。 当前模式为游客模式,立即登录查看试卷全部内容及下载 发布...
( )How much is it? 十、阅读选择 根据表格内容,选择正确的答案。 ( )52.A: Helen, do you have a pair of yellow socks? B: ___A.Yes, I do. B.No, I don’t. C.Yes, I can. ( )53.What colour are Liu Tao’s pears? A.They’re yellow. B.They’re green. C.They’re white....
教学设计:Lesson 22 How Much Is It 教 学 目 标 知识与技能 1.学生听懂、并灵活运用句子:“How much is it ?”“How much for one可数名词单数?”“I’ll take数字” 过程与方法 1.通过创设情境,使学生感受并学会运用语言,进一步培养学生的口语表达能力。 2.通过操练、对话、购物游戏,培养、提高学生语言...
But I love cameras.I'm not a director. Oh,come on.Everyone is ambitious. 但我喜欢摄影,我不是导演。 噢,得了吧,每个人都有上进心的, You'll be a good director. Maybe.But only for two weeks... 你会成为一名好导演的。可能吧。但只干两周。。。 How long have you known me,Maria? I'...
新泰微学习2022-03-16 20:45