答案见上关键词(句):how much:多少钱翻译:-这个多少钱?-10美元25美分。考查价格的表达方式。“美元”是dollar,当前面有大于1的数词时,dollar需要用复数形式dollars。“10美元”即10 dollars。“美分”是cent,当前面有大于1的数词时,cent需要用复数形式cents。“25美分”即twenty-five cents。一个价格中...
答案:B 核心短语/句式:How muchis it:它多少钱 thirteen dollars:十三美元 twenty-five cents:二十五美分 翻译:它多少钱?它是十三美元二十五美分。 解析:本题考查固定用法。根据”thirteen dollars"和"twenty-five cents"可知,作者想要表 达钱数。在英语中,表达多少美元多少美分是 用and来连接,这是固定用法。所以...
How Much is $50.00? by Carey Molter (Dollars and Cents series) (eBook)Molter, Carey
2 [听力原文] W: Those oranges look nice.How much are they M: They are sixty cents a pound.How much are the oranges() A. 6 cents a pound B. 16 cents a pound C. 60 cents a pound 3 W: Those oranges look nice.How much are they M: They are sixty cents a pound.How much are...
《HowMuchIsThatAltogether》讲义 《HowMuchIsThatAltogether》讲义 一、教材版本及相关信息 咱们这次要学的内容来自外研版小学英语教材三年级上册。这册教材可有趣啦,都是围绕小朋友们身边的各种事儿展开的。这节课所在的单元呢,主要就是教大家认识各种物品以及价格,还有如何去计算它们的总价。咱们要学的“How Much...
【题目】请问英语中钱数的中间加and吗?( )10 How much is it? It's ___. A T en dollars twenty- five cents. B T en dolla r and twenty-five cents. C Ten dollars and twenty- five cents. 相关知识点: 试题来源: 解析 【解析】答案:C 核心短语/词汇:how much:多少钱 句子译文: -它多少...
—How much ___ the cheese? ( ) —___ one dollar and fifteen cents. A. is; It’s B. are; They are C. is; They are 相关知识点: 试题来源: 解析 A 【详解】 句意:—奶酪多少钱?—一美元十五美分。本题考查be动词和人称代词,问句主语the cheese是第三人称单数,be动词用is,答语主语用it它...
To see how much value you can get out of your rewards on an individual flight or hotel stay, divide the cost of a booking in cash by its cost in points or miles. For example, a flight that costs $139 or 21,500 points will offer about 0.6 cents per point in value ($139 / 21,...
The shop assistant writes these numbers down on a piece of paper and thinks for a minute. Then she says, “1 dollar 62 cents. ”“If I give you ten dollars, how much money will I get back? ”“You will get 8 dollars 38 cents for change. Here you are. These are the things you...
3 [听力原文] W: Those oranges look nice.How much are they M: They are sixty cents a pound.How much are the oranges() A. 6 cents a pound B. 16 cents a pound C. 60 cents a pound 4 W: Those oranges look nice.How much are they M: They are sixty cents a pound.How much are...