For example: If cost of one pen is x dollars and the cost of one pencil is y dollars, then the cost of 3 pens and 7 pencils can be given 3x+7y.Answer and Explanation: {eq}\text{Let Nan spends}\; x \ dollars\\ \text{As question s...
I’ll mention, however, that creating a DIY reflector is very easy: go to the store and purchase some white foam board. It’ll probably cost somewhere in the $1 to $5 range, and if you want, you can cut it into different shapes to suit the scenario. (Just make sure that your DIY...
plans, and portfolios aren't set in stone. If you let the idea that the plan will probably change later keep you from instituting it in the first place, you won't reap the benefits of actually making a plan. Plus, if you never actually calculate how much you need to save toward ...
Give the lye solution a good stir. You can see there are some globs in it. Milk contains fat so this is a bit of that fat turning into soap. I like to give it a good whisk to break the globs up a bit…but I’m sure the stick blender does that as well. Add the lye solution...
“And I brought your bag with me. I have to tell you about the Louvre," she continued. "For two hours, we wandered the museum. Delacroix, Michelangelo, the Venus de Milo, there was so much to see, and of course, the Mona Lisa. But every few minutes, somebody stopped me.' Where ...