A pizza consists of 20 slices. 45% of the slices have pepperoni on them. How many slices of the pizza do not have pepperoni on them? If a 3-pound bag of oranges cost $5, how many pounds of oranges should you be able to buy for $12?
” the Stevie Nicks said toThe Telegraphof Fleetwood Mac's regular hotel food orders while on tour. Full meals may have been over-rated, but snacks have always been high on Nicks' priority list. In fact, the singer likes animal crackers so much that she still asks people...
I was under the impression that adding water was a nefarious technique commercial sausage makers used to lower their cost per pound. I can’t describe how incredibly hard it was to push these sausages through my stuffer. My arm was sore for two days and I hated the thought of making ...
A pizza consists of 20 slices. 45% of the slices have pepperoni on them. How many slices of the pizza do not have pepperoni on them? Julie bought several dozen roses and carnations for her wedding. The roses cost $16 per dozen and the carnations cost $4 per dozen. She boug...
How much do I need? It depends. Technically, you can live on zero carbs. But, bodybuilders or endurance athletes have consumed 700+ grams per day. So, the range is pretty wide. 0.5-2 grams per pound of lean body mass is probably a decent range, again, depending on activity level, ...
Now we don’t normally think of the fact that our family has 8 people as a money SAVER, but it’s definitely true that there exists a certain economy of scale. Making a meal for 8 people DOES cost more than making a meal for 4 people, but it usually doesn’t cost TWICE as much....
A hammer and a nail together cost $1.10. If the hammer is 5 cents more than the nail, how much is the nail? A pizza consists of 20 slices. 45% of the slices have pepperoni on them. How many slices of the pizza do not have pepperoni on them? Six packages of common nails and...