oranges. How much does each orange cost? Word ProblemsThe type of problem given here can be solved in many ways. An equation can be set up which links the total cost of buying a certain number of items with the known total cost to find the unit price.Answer...
- 例如“–How much does the ice–cream cost?(冰激凌花了多少钱?)–It costs ten yuan.(10元。)”,“ice - cream”是不可数名词。 - 再如“–How much does an English book cost?(这本英语书花了多少钱?)–It costs twelve yuan.(12元。)”,“English book”是可数名词单数。 通过以上这些句型,...
回答:首先你没有听错。 因为the在这里发thi,最后一个syllabo是i,而i和后面orange的or连读的时候,美式发音会加一个音过渡。一般来说,会选择一个和前面一个元音音节最接近的音过渡。 所以,这里i后面跟了一y。 类似的。bamboo in the forest. bamboo和in之间会加一个w。
–It's fifty–five dollars.55美元。–What's the price of three boxes of orange?三箱橙汁多少钱?–It's thirty yuan.30元。句型4 How much do +名词复数+cost?答语: They cost+价格。eg: –How much do these pens cost?这些钢笔花了多少钱?–They cost fifteen dollars. 15美元。句型5 How mu...
How much does the orange juice cost?这桔子汁多少钱?句子完全对的。是
How-much-does-a-bottle-of-orange-juice-cost网络一瓶橘子汁多少钱啊 网络释义 1. 一瓶橘子汁多少钱啊 wenwen.soso.com|基于10个网页 例句 释义: 全部,一瓶橘子汁多少钱啊 更多例句筛选 1. How much does a bottle of orange juice cost? 一瓶橘子汁多少钱啊? jsrong.5z.com.cn©...
( C)13. How much does a bottle of orange juice___? A.pay B.spend C.cost D.take 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 结果一 题目 ()13 .How much doe sa bottl eo forange juice...? A.pay B.spend C.cost D.take 答案 C相关推荐 1()13 .How much doe sa bottl eo forange ...
–What's the price of three boxes of orange?三箱橙汁多少钱? –It's thirty yuan.30元。 句型4 How much do +名词复数+cost?答语: They cost+价格。 eg: –How much do these pens cost?这些钢笔花了多少钱? –They cost fifteen dollars. 15美元。
百度试题 结果1 题目( C)13.How much does a bottle of orange juice___? A.pay B.spend C.cost D.take 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 反馈 收藏
Are you looking to find out exactly how much boiler servicing costs? Did you know that as well as one-off boiler services, you could also invest in an annual home cover to make sure there are never any nasty surprises? This could help you keep all of your essentials like central heating...