spend some time/money on sth.(in doing);选项B pay(支付)用法:sb. pay some money for sth;选项C take(花费) )用法:It takes sb. some time to do sth.;选项D cost (花费)用法:sth. cost sb. some money。 根据 howmuch和on得知答案,选项A符合题意。 故答案为A。
"Please tell me how much the food cost"这句话不太对,应该修改成"Please tell me how much the food costs"。因为cost是动词,表示花费或付出;而costs是名词,表示成本。在这句话中,"the food"是单数形式,因此需要用单数形式的动词"costs"表示它的成本。
百度试题 结果1 题目( A )1. How much did you for the food? A.pay B. take C. spend D. cost 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 反馈 收藏
One question that we get a lot from friends and others planning travel is “how much should we budget for food?” Many people think of Costa Rica as a budget destination but our experience is that for sustenance you’ll spend at least as much here and often a bit more, as in the U....
或spend (in) doing sth.; B. take主语常常是形式主语it,常用于句型“It takes/took sb. some time to do sth.”;C. pay“为……付钱”,常与for连用,主语为人;D. cost花费,主语是物。故答案选C。 【点睛】cost /pay/ take /spend的区别 四个单词均可表示“花费”,但所用主语不同:cost 的主语...
He slowed or makes mistakes in spelling. Don't make such a loud noise. Try not to eat too much at the party. It was his first day working here. They will help me find a good job. I don't think my husband would leave me. Give me a public soul. Word stress and sentence stress...
3. Sightseeing Costs when Travelling in the USA Costs for Sightseeing in the USA Money Saving Tips for Sightseeing 4. Food Costs in the USA Price of Food in the USA Money Saving Tips for Food in the USA In Summary: How Much Does it Cost to Travel in the USA?
How Much does a Chinese Meal Cost Having a meal at a Chinese restaurant in China, the average cost per person is from 80 yuan to 150 yuan. The cost is affected by food you order, and restaurants you go to. If you order too much food or food with a high price, the cost will be...
M: OK, let's go over our budget again. We're going to need at least twenty dollars a day while we're on our trip, right? W: I think we'll spend that much on food alone! M: No way! Where we're going, food is very inexpensive.反馈 收藏 ...
How much does a food truck cost? Even though food trucks cost a lot less to set up than brick-and-mortar restaurants, they can still cost between $50,000 and $175,000, depending on what you’re serving and the equipment you’ll need. Is a food truck business a good investment? Yes...