M: Hello, home delivery service. I’ve got a large cheese and sausage pizza for Alena. W: That’s me. How much are they? M: The cheese is 6 dollars and the pizza is 10 dollars. W: Here’s twenty. Please keep the change.反馈 收藏
spend some time/money on sth.(in doing);选项B pay(支付)用法:sb. pay some money for sth;选项C take(花费) )用法:It takes sb. some time to do sth.;选项D cost (花费)用法:sth. cost sb. some money。 根据 howmuch和on得知答案,选项A符合题意。 故答案为A。
Before you take the plunge, we’ve broken down how much owning a cat costs per year. The amounts we’ve given are estimates and will depend on where you live, the availability of veterinary care in your area, and the types of products like food or litter you choose to use. The most...
How much pocket money/cash should I take on a China tour? To say that China is leading the way with the shift to a cashless economy is an understatement. You’ll quickly discover that even street food stall holders accept payment viaWeChatPay andAliPay. While this is great for locals, t...
Learn about how much it costs to study in China according to each city, from living expenses, scholarships and more.
VI. 完成对话根据对话内容和所给句子选项,将对话补充完整,使其通顺达意。 A. How much do they cost? B. Western food or Chinese food? C. What can I do for you? D. How about going to a restaurant nearby? E. Are they made of wool? F. Can I try on the orange pair?Shopkeeper: Good ...
"Please tell me how much the food cost"这句话不太对,应该修改成"Please tell me how much the food costs"。因为cost是动词,表示花费或付出;而costs是名词,表示成本。在这句话中,"the food"是单数形式,因此需要用单数形式的动词"costs"表示它的成本。
The average cost of groceries per month is about $504. To figure out how much you should spend, follow the USDA's monthly food plans or 50/30/20 budget guidelines.
How much does it cost?Second-class seat First-class seat Business-class seat RMB553RMB933RMB1,748Child fares: Children under the height of 120 cm travel free.Children between 120 cm and 150 cm pay half-fare.Children over 150 cm pay full-fare.How to buy tickets?The easiest way to book...
These underappreciated costs stem from food waste; packages containing more than is needed; food that is consumed too quickly; and unsatiating foods. When monetary costs go unmeasured and when consumers interpret prices in relative terms, researchers' views of food cost diverge from the experiences...