Chicken is sold at a low price in the USA. 同义句转换 1. How much does the notebook cost? 使用"cost"代替"is",并省略"the"。 2. The bookshop is close to the primary school. 使用"close to"代替"near"。 3. Now many people, especially the young, like shopping online. 使用"shoppi...
cost much 1. “How much is...”(某物多少钱)和“How much does...cost”都用于询问物品的价格,二者意思相同,可以进行同义句转换,所以此处填“does the notebook cost”。 2. “near”表示“在……附近”,“be close to”也有“靠近,接近”的意思,二者表达的位置关系相近,可用于替换,因此这里填“is...
How to Put Together a Loss Prevention Plan for Your Store Vision Board for Business: Use This Creative Tool to Accomplish Your New Year’s Resolutions Shoplifting: Why People Steal and How Retailers Can Prevent It How Retailers Can Create and Execute a Wholesale Strategy ...
It has two minutes to find out as much as you can about your partner. You can ask about name is where you are from. Hobbies and interest, part time jobs, study it there. After the small talk is over. Other person to the whole class. Your certainly did give me a surprise. Video v...
1. I go to school. (我去上学。) 2. This is my school. (这是我的学校。) 3. I am in class one. (我在一班。) 4. Where is my backpack? (我的背包在哪里?) 5. I like my teacher. (我喜欢我的老师。) 6. I have English class today. (今天我有英语课。) ...
【题目】英汉互译。(1)1. exercise book ___ 2. notebook ___(2)3. how old ___ 4. go to school___(3)___ ___5.儿子= 6.爸爸___ ___(4)__ ___7.8 ___ 8.3___ __ 相关知识点: 试题来源: 解析 【解析】 (1) 1.练习本 2.笔记本 (2) 3.几岁 4.去上学 3)5. ...
How much time does it take for people in the country to go to a supermarket in town?A.One hour.B. Two hours.C. More than two hours.D. More than three hours.4. What can we learn from the passage?A. The author is born in city and grows up in city.B. The author likes life...
[题目]根据短文内容.从段短文后的选项中选出能填入空白处的最佳选项.选项中有两项为多余选项.How to Deal with Your HomeworkWrite it down. [1] . Make a note on your notebook. Always remember to write down any homework for school so you won’t forget anything.Cr
Two pens and three notebooks cost $8.00. How much does each item cost? If pencils sell at 6 for 59 cents, how many pencils can be bought for $2.95? How many pencils were bought? If one pen costs d dollars, what is the cost, in dollars...
当当中国进口图书旗舰店在线销售正版《【预订】Smartgrades School Notebook: How to Write a Grade a English Essay》。最新《【预订】Smartgrades School Notebook: How to Write a Grade a English Essay》简介、书评、试读、价格、图片等相关信息,尽在DangDang.com,网