- Well, how much does one cost? 2. Jason has a lot of books because he reads a lot. 3. Lily said she's not tired at all. 4. Each child has got a chocolate doughnut. 1. 第一个空询问数量,pencil是可数名词,用how many提问;第二个空询问价格,price是不可数名词,用how much提问。 2....
With the passage of the Affordable Care Act, it's time to think about how it will affect your taxes. Whether your income is high, low or in-between, everyone will likely be affected in some way. Here's a year-by-year breakdown of what's on the horizon an
One cup of coffee and three doughnuts cost $3.20, and two cups of coffee and two doughnuts cost $3.60. What is the cost of one doughnut? A recipe calls for 3 cups of sugar to make 4 dozen cookies. Maria is baking for ...
2. How much does it cost to fund a donut shop business? The cost of starting a donut shop business can vary depending on factors such as location, size, equipment, and renovation requirements. Generally, you should budget for expenses such as lease or purchase of a space, equipment, initia...
At a fruit shop 2 1/4 kg of apples costs $90. At this rate what is the cost of 750 gram of apples? Apples cost $1.50 a pound. How many pounds of apples can be bought for $4.50? You want to make some apple pies. Apples cost $1.40 per pound. How much does...
Coffeeis a little walk from the city centre, but keep yourself going with the thought of its buttermilk pancakes or eggs dishes. Alternatively, make a booking forSugardough— sounds like a doughnut shop, but knows its way around a full English or bacon butty, as well as doing cakes and ...
How Much Do Satellites Cost? How Can I See an Overhead Satellite? The Future of Satellites What Is a Satellite? Sputnik 1, the first satellite, shown with four whip antennas Photo courtesy NASA A satellite is any object that moves in a curved path around a planet. The moon is Earth...
How Much Do Satellites Cost? How Can I See an Overhead Satellite? The Future of Satellites What Is a Satellite? Sputnik 1, the first satellite, shown with four whip antennas Photo courtesy NASA A satellite is any object that moves in a curved path around a planet. The moon is Earth...
Another big-name luxury line with a water sports platform is Seabourn. Its marina is stocked with all the toys: banana boats, kayaks, pedal boats, water skis, windsurf boards and the "doughnut," an inner tube in which you sit while being pulled along by a speedboat. If you're excited ...
How much does it cost to start a food truck? To start your food truck, you need to purchase the actual truck and any equipment you need to cook the food on your menu. The truck itself can cost anywhere from$50,000 to $60,000 and up, depending on the truck’s size, age, and an...