The Department of Energy estimates that idling a vehicle burns between 0.2 and 0.5 gallons of fuel per hour, depending on the engine type, size, and idle speed. It might not seem like much, but just 10 minutes of idling each day can add up to 1 to 2.5 gallons of wasted fuel every ...
How much __ __ do you spend on clothing each month?相关知识点: 试题来源: 解析 on average 本题考查固定短语 “平均” 的表达。“平均” 常见的英文表达为 “on average” ,这里需要在空白处填入 “on average”,使句子完整且表达 “你平均每月花费多少钱买衣服?” 的意思 。“spend + 金钱 + on ...
The average cost of groceries per month is about $504. To figure out how much you should spend, follow the USDA's monthly food plans or 50/30/20 budget guidelines.
首先,结合题干How ___ money do you spend on meals every month? 主要表达的意思是你每个月在吃饭上花多少钱?该句为疑问句,且money为不可数名词,所以应该选择在疑问句当中用来修饰不可数名词的不定代词。 结合选项,A. much意为很多,修饰不可数名词,可在疑问句中使用,放在原文中表示多少钱,符合题意; B. ...
Many people spend more on gas than they’d like. According to J.D. Power, the national average hovers around 204 dollars per month—or about 2,448 dollars per year—yet plenty of drivers end up forking over a lot more, thanks to volatile prices and varied driving habits. That’s the...
The article provides statistics and charts which show information on gasoline-related topics including the average price of gasoline in the U.S. in May 2012, the average amount U.S. families spend o...
【题目】)How much moncy did you spend lat month? Most people have no ide a w goes, so finding out it can be a life-changing experience. Try tracking After you buy something. make a record of it. This will help you analy at how mch you are llysninon omn)10. Why should we make ...
Ever wondered just how much time we’re dedicating to scrolling through our favorite platforms? Well, get ready for this – the average person is now spending2 hours and 40 minuteson social media every day. Now, let’s break it down a bit and dive into the monthly habits of some of th...
How much money does your family spend on food each month? You might answer that it depends on many factors such as family size, time of the year, and what foods you choose to buy. But the real answer is that spending on food is directly related to income and has become a key measure...
Here’s how much you need to spend on food per person, on average. Living super cheap(local food only, lots of street food, shopping at vegetable markets): 1,500 RMB per month. Living moderately(Splurging on cheese and butter sometimes, but planning meals and only eating out occasionally)...