There are 8 erasers in a pack and each eraser costs 2 yuan. How much do 4 packs of erasers cost? A. 64 yuan B. 56 yuan C. 48 yuan D. 32 yuan 相关知识点: 试题来源: 解析 A。解析:一包有 8 个橡皮擦,每个 2 元,一包就是 8×2 = 16 元,4 包就是 16×4 = 64 元。
How much are the erasers?(复数) How much is the eraser?(单数) 1. **语法规则**: - **How much are** 用于询问“两个及以上物品”的总价格。需搭配复数名词(如"erasers"),动词用复数形式"are"。 - **How much is** 用于询问“单个物品”的价格。需搭配单数名词(如"an eraser"),动词用单...
( ) 2. How___ erasers do you have?A. many B. much C. about扫码下载作业帮拍照答疑一拍即得 答案解析 查看更多优质解析 举报 2. A 解析看不懂?免费查看同类题视频解析查看解答 特别推荐 二维码 回顶部©2021 作业帮 联系方式:service@zuoyebang.com 作业帮协议...
If 10 apples are sold for $3.50, how much is the cost per apple? If you bought 6 pears and 20 oranges and then bought 11 pears and 12 oranges and spent the same each time, how much do oranges cost if the pears are 80 cents each? Sanji bought 5 pears and 3 apples for $...
人教版七年级上册英语Unit 7 How much are these socks教案话题:购物shopping功能:1.能够就衣物的价格进行问答Ask about pricesA: How much is the white bag B:
【题目】--How___erasers?--T wo.( ) A. many B. much C. long 相关知识点: 试题来源: 解析 【解析】考查数量询问。根据答语Two(两个)可知,此处询问数量,How many用于询问数量。A 符合题意。How much多少(用于询问不可数名 词)或者多少钱。How long多长,用于询问长 度。 故选:A。
B. How much erasers do you want?( )3. Amy又来到饮料区买果汁,售货员对她说“___”。A. How many juice do you want?B. How much juice do you want?( )4. 购物结束,Amy来到收银台前,对收银员说“___”。A. How many is it?B....
You bought a magazine for $5 and 4 erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost? The cost of 3 markers and 2 pencils is $1.80. The cost of 4 markers and 6 pencils is $2.90. What is the cost of each item?
The only drawback I’ve found regarding these erasers is that much like a pencil eraser, they will break down and fall apart as they are used. However, I’ve found that a small piece of Magic Eraser works just as well as a larger piece, so you end up getting a lot more use out ...
( ) 9. How many erasers do you have?( ) 10. What would you like? a. Yes, please!b. Thanks!c. No. You hear with your ears.d. It's in your desk.e. My favourite food is fish.f. My name is Tom. g. I am nine years old.h. I have two.i. I'd like some dumplings. j...