To sit on the shelf in any store Walmart, Macy’s, Kroger’s Costco, Sam’s Club you have to pay the fees or you don’t get to be in their store, What is the problem? Yes Apple is very successful, but they defi
This year, a followup look at grocery stores’ Facebook stats reveals that little has changed, except for the raw numbers. Publix is still tops, though now its total is more than 1.8 million likes. A second annual ranking wouldn’t accomplish much, then, other than to show that everyone ...
A lesson from reviewing the example of X is that there are resources for valuing private companies even if much of the information you would want isn't public. If public funds, institutional investors, or publicly traded companies have major holdings in private companies that they must report, ...
Theweightof “rent of shelter” – a stand-in for housing costs that roughly accounts for one-third of CPI – was increased in 2022. Because the CPI for “rent of shelter” spiked in 2022, the higher weight made the overall CPI worse in 2022. It was then again increased by a much l...
I cut it in half for 5 apples and it was still way too much. Maybe cut the half in half. Got it? Use a cookie cutter to make the crust tops. Poke a straw through the center to vent. Bake at 375 for 45-55 minutes. Serve with ice cream if you want to be completely satisfied....
Unprocessed foods are not only much healthier (lower salt, lower sugar, lower additives), but they are much cheaper. Whenever something is processed/pre-packaged, cost is added through the supposed “value add” to the customer. I’ve found an unprocessed meal to generally be about 50% of ...
How much are you spending per pound or per piece? Apples are almost always going to be the fruity winner when it comes to price per pound; and even there, you can be cautious and buy a bag instead of just a few apples. Figure out your price per pound, and make decisions from there...
This was another quick trip mostly for cashews, since they’re much more affordable at ALDI than they are at Kroger. I also picked up a spice, asparagus and almonds. Publix – $12.38 Produce: $0 Meat: $0 Pantry: $12.38 Non-Dairy: $0 ...
for Christmas and it’s never much. Sometimes it breaks my heart when a child asks for so little…like one year a teenage girl asked for make-up and a certain CD. One year, a young boy asked for one small toy. We are also provided with the clothing and shoe sizes for the children...
Canning is another one of those skills that can save you so much money! Whether you’re canning food you’ve grown in your backyard, or are canning with food you’ve scored an amazing deal on at the grocery store, you will save so much money! Plus… your food will be shelf stable,...