For instance, AI can be used to interpret images of crops, such as strawberries, to help determine when food should be harvested; the harvesting, in addition, can be done with autonomous robots. This might reduce food waste in the field, and it could enable more accurate yield forecasting ...
According to the U.S. Environmental Protection Agency, some food scraps can be repurposed into soups, smoothies, casseroles and sauces. Stale bread, for instance, makes great bread crumbs or croutons. Have some strawberries or bananas that look a little too mushy to eat? Throw them in a sm...
How many ounces is a quart of fruit? There’s a whole lot of conversions in these before we arrive at the ounce value. For example, let us see this table from the Old Farmer’s Almanac. Strawberries1 quart = 4 cups sliced Rhubarb 1 pound = 2 cups cooked Pears 1 pound (4 medium)...
Plant near beans and cucumbers, not near broccoli, cauliflower, strawberries, or tomatoes. Check out our chart of plant companions for an expanded list of friends and foes. A 127-pound cabbage won first prize at the Alaska State Fair in 2009. Cabbage: A familiar kitchen-garden vegetable about...
Grow shallots with beets, lettuce, strawberries, summer savory, and tomatoes. Do not plant shallots with beans or peas. Container growing shallots Shallots can be grown in an 8-inch (20cm) pot, plant 2 or 3 cloves in the pot. If the weather warms, move containers to a cool spot....
Demers, located in Lévis, Quebec, just south of Quebec City — its motto is “proudly Quebecois” — grows strawberries, blackberries and raspberries in fields, and tomatoes, peppers and eggplants in greenhouses. A dedicated tomato production greenhouse, built in 2011, makes harvests possible 12...
Diana purchased 6 pounds of strawberries and 4 pounds of apples for $18.90. Then she realized that this was not enough and purchased 3 more pounds of each fruit for $10.74. What was the cost per pound for each typ...
In this new series, our readers share their best tips and tricks for making the weekly shop go further, without compromising on taste or nutrition.
Answer to: A dozen cookies and a loaf of bread costs $6.70. A half dozen cookies and 2 loaves of bread cost $6.05. How much does a loaf of bread...
Here's how to temper chocolate! This post covers it all: the best chocolate to use, correct temperatures, the microwave and seeding methods, and more! Everything you need for perfectly tempered chocolate is here. Use for chocolate-covered strawberries, chocolate truffles, you name it!