A. watermelon(西瓜)是可数名词,不能用 “一杯” 来衡量数量,所以该选项不符合题意。B. strawberries(草莓)是可数名词复数,也不能用 “一杯” 来衡量数量,因此该选项错误。C. yogurt(酸奶)是不可数名词,可以用 “一杯” 来表示数量,此选项符合题意。D. apple(苹果)是可数名词,不能用 “一杯” 来衡量...
--- A cup.A:watermelonB:strawberriesC:yogurtD:apple 相关知识点: 试题来源: 解析 C 结合题意,此处应填可以用杯子装的东西,由此推测是液体,选项中只有 yogurt 是液体,意为“酸奶”,符合题意。故正确答案为C。核心词汇提示:watermelonn.西瓜strawberryn.草莓yogurtn.酸奶;酸乳酪applen.苹果...
表示“一个”的概念时属于单数,单数名词前要用不定冠词a或an ,如a map ,an orange ;表示“两个或两个以上(多个)”时属于复数,要在名词词尾加-s或-es ,如three books ,five keys 等。 可数名词变复数的规律是: (1)多数在名词词尾加-s: hamburgers ,oranges ,bananas ,pears ,apples ,vegetables. (2)...
One of the easiest and most popular ways to make a pour painting is to layer different colors of fluid paint into a cup and slowly pour the cup onto a canvas. This same technique can be used with pancake batter to make colorful galaxy-inspired pancakes. Pick how many colors you’d lik...
Sue ate some apples from a bag. She left 20 apples. This is five-eights the number of apples she had bought. How many apples did she buy? Apples cost $1.50 a pound. How many pounds of apples can be bought for $4.50? Apples cost $1.50 a pound. How many po...
百度试题 结果1 题目1. How many strawberries do we need? B A. 1/2 cup. B. 1 cup. C. 1 spoon. D. 2 cups. 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 反馈 收藏
百度试题 结果1 题目-How much ___ do you need?一 A cup. A. A、watermelon B. B、strawberries C. C、yogurt D. D、apple 相关知识点: 试题来源: 解析 C 反馈 收藏
1/2 cup dried fruit How Much Should Older School-Aged Children Eat? Your child's growth slows down more during this time—kids gain about four to seven pounds each year until puberty—but calorie needs rise because many kids are more active.6"Sports and after-school activities like dance ...
Apples cost $1.50 a pound. How many pounds of apples can be bought for $4.50? You want to make some apple pies. Apples cost $1.40 per pound. How much does it cost to buy 16.2 pounds of apples? An 8-pound bag of apples costs $17.50 What is the unit price?
Types of Berries Common berries Strawberriesaren't really berries. They're the ends of the plant's stamen and the small black spots are the fruits. According to the USDA, we eat almost 5 pounds of fresh and frozen strawberries annually. ...