百度试题 结果1 题目Madam,how many apples do you want? Three pounds ___ 0K. Here's the money. A. was B. is C. were D. are 相关知识点: 试题来源: 解析 B. is 反馈 收藏
Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money? 选项: A、Statement (1) ALONE is sufficient, but statement (2) alone is not sufficient. B、Statement (2) ALONE is sufficient, but statement (1) alone is not sufficient....
121. 12194-!-item-!-187;#058&008148 Pat bought 5 pounds of apples. How many pounds of pears could Pat have bought for the same amount of money? (1) One pound of pears costs $0.50 more than one pound of apples. (2) One pound of pears costs 1 2 1 times as much as one pound...
How many pounds is 1.3 kilograms? What is 120 pounds in kilos? How many pounds are in 64 ounces? How many pounds are in 32 ounces? Convert 7000 pounds to tons How many ounces in 1/8 pounds? How many ounces are in 3 pounds?
A:Hi, how can I help you?B:I want to buy some fruits.A:I have many fruits for sale. Which ones would you like?B:Do you have apples?A:Yes, I do! Apples are $5 a pound. How many pounds would you like?B:One pound is good, thank you.A:Anything else? I also have pear...
三、用 how much 和 how many 填空. 1.-___is the book? -It's twenty yuan. 2.-___are the pears? -They're four yuan a kilo. 3.一___apples do you want?-Six, please. 4.-___beef do you want?-Three pounds. 5.-___bananas do you want? -Four kilos. 6.-─__are th...
The same is true if the pea is shelled and then left on the kitchen counter or in a warm place for more than a few hours.Garden peas Two pounds of peas in the shell will give you about two cups of shelled peas. That is enough to serve three or four people....
C A. $0. 70. B. $1.40. C. $2.00. 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上Text 1 W: I thought that your apples were seventy cents a pound. M: They used to be, but the price has gone up by thirty cents. 反馈 收藏
How many pounds of a 10% copper alloy must be mixed with 500 lb of a 30% copper alloy to make a 22.5% copper alloy? How much of an alloy with 30% copper must be added to 25 pounds of a second alloy which is 20% copper to create a...
If you made 3 1 / 2 dozen cookies and used 7 7 / 8 cups of flour, how much flour do you use for each dozen? If oranges are being sold for 2 for $0.40, how many dozen oranges can be purchased for $16.00? One dozen eggs and ten pounds of apples are currently of the same pric...