百度试题 结果1 题目1. How many strawberries do we need? B A. 1/2 cup. B. 1 cup. C. 1 spoon. D. 2 cups. 相关知识点: 试题来源: 解析 答案见上 反馈 收藏
With a light kick of caffeine and brain-boosting blueberries, you’ll get your brain stimulated and ready to take on tough tasks.5The chia seeds give you heart healthy omega-3s and gel up in the drink, making it really satisfying.6 Into the juicer: 2 cups spinach 2 cups blueberries 1 ...
The same is true if the pea is shelled and then left on the kitchen counter or in a warm place for more than a few hours.Garden peas Two pounds of peas in the shell will give you about two cups of shelled peas. That is enough to serve three or four people....
Kate made an apple pie with 212 cups of red apples, 23 cups of green apples, and 16 cups of yellow apples. How many cups of apples did Kate use to make the pie? When John has 2 apples and George has 18, how many are there in total?
Making a dye from food scraps in your home kitchen is a little bit of a crapshoot because it is dependent on many different factors. For instance, where I live, we have extremely hard water. If you happen to use soft water, your final color will probably be different. So, if you ...
A:Do you know how to make a fruit smoothie? B: Yes. First you have to peel a banana and cut it up. A:Okay what's next? B: You cut the strawberries into pieces. A: How many strawberries do I need? B: One and a half cups. Then you have to put the bananas strawberries and ...
Egg white- I prefer using just the white but you can also do this with a whole egg – it’s just a bit more noticeable. Fruit- This is optional but I love mixing in chopped apples, diced pears, peaches, strawberries etc. Frozen wild blueberries are also great to mix in after you mi...
Try adding cucumber, strawberries,lemons, limes, and fresh herbs to create flavorful water. This fruit infusion water pitcher is a great way to always have great tasting water on hand. Bubbles: Consider carbonated and sparkling water in addition to regular water. Many people find that adding ...
In this new series, our readers share their best tips and tricks for making the weekly shop go further, without compromising on taste or nutrition.
A cake costs $13 and a pie cost $6.In one day ,the store sold 9 baked goods for a total of $75. How many cakes did they sell? A recipe for oatmeal raisin cookies calls for 1 and 2/3 cups of flour to make 4 doz...