In 1929, milk was 35 cents a gallon, bread cost 10 cents for a 16-ounce loaf, and watermelons were 50 cents apiece. Maxwell House coffee was 49 cents for a 16-ounce tin, three heads of iceberg lettuce were 25 cents, and sugar cost eight cents a pound. A movie ticket went for 35 ...