Jump to: Cost and price Family plan Student discounts Free trials Benefits The benefits outweigh YouTube Premium's costs, at least if you ask me. I personally pay for YouTube Premium — which can feel like one of the best streaming services— and never even think about unsubscribing. One...
Apple users who are paying for the YouTube Premium Family Plan via in-app purchase will see a substantial price hike on top of an already steep increase for the service. YouTube has begun informing customers that they will see a price hike on YouTube Premium family subscriptions starting ...
Google has announced that an increase in the YouTube Premium family plan subscription fee. As per the sent email, YouTube Premium family subscriptions will be increased by up to $12 starting from November 21. More importantly, the new price is much higher for App Store users. YouTube Premium...
New subscribers can no longer subscribe to YouTube Premium’s family plan for $18/month, a major 25 percent price hike. 9to5Google reported that the price change for new subscribers is already live in the United States and other countries:...
Yes, you can upgrade from YouTube Premium to the YouTube Premium Family plan. Follow the same steps as above. However, you won’t get the first month free. But, you don’t have to pay the full Family Plan price either. Instead, you pay the upgrade cost. For example, if your YouTu...
YouTube Premium’s family plan now costs $22.99 per month following a $5 price hike. The family tier offers benefits like ad-free viewing and background playback for you and five other people.
YouTube Premium Family Plan subscribers will have to shell out up to $5 more starting next month.
YouTube sent an email to subscribers today announcing that the family plan will increase from $18 a month to $23 a month starting the first billing cycle on or after November 21, 2022. That $5 increase is a 27% rate hike. And it’s likely one that family managers — that is, the ...
Try setting aside one day each week dedicated solely for meal planning & grocery shopping – this will help you get into the habit of healthy eating without having to think about it too much during those busy days throughout the week. Make sure not only plan out what dishes you want make...
YouTube did not give a reason for the jump in the Premium family plan price, but if there’s a silver lining here, it’s that—for now—it looks as if YouTube Premium individual plans will remain at their current $11.99 per month price. ...