The formula means a Dollar General shopper might find only one or two brands of peanut butter or three sizes of Tide laundry detergent, rather than the endless assortment at big-box rivals. The chain also emphasizes smaller formats of products like bleach and dish soap. A more affluent shopper...
Lunch is often the most difficult meal for me to get right. I wait until I’m starving, then head for the kitchen to grab what ever is quickest to fill that empty hole, and often that’s peanut butter on toast. ( Oh no, I just revealed my secret vice.) Oh well, it was bound ...
Peanut butter: A calorie-dense and long-lasting source of protein. Jerky: A good source of protein that does not require refrigeration. Protein bars and energy bars: Compact, nutrient-dense, and long-lasting. Honey: A natural sweetener that does not spoil. Salt, sugar, and spices: Useful f...
Family Dollar retail store Jiff peanut butter recall finger points 4K Family Dollar retail store Toy aisle 4K 4K Family Dollar retail store backroom entrance 4K Family Dollar retail store pov picking item up 4K Family Dollar retail store looking in backroom ...
Peanut butter Coffee if you drink it (much cheaper to brew your own) Once you’ve built a base of nonperishable staples, you can supplement with occasional trips to the store to replenish perishables. I’d also recommend building an arsenal of herbs and spices to make your flavors more int...
store to store, time of writing, etc. I figure the prices per serving based on the meat, fish, and cheese, NOT potatoes, carrots, celery, spices needed, etc. It is an estimate but close, as most people will have spices on hand as well as vegetables.I get a lot of root vegetables...
What I usually do is toast the pieces in the toaster and have them for breakfast or a snack, spread with jam or peanut butter. Well as luck would have it on the day I made theSummertime Vegetable Soup,(see July 16 post)I had a few pieces of left-over waffle in the refrigerator. ...
*Chocolate chips are expensive, Peanut butter is cheapReasonable SupplementGetting all 2000 calories from Oils or Flour is a disaster waiting to happen. Lets be reasonable, a ~500 calorie goal. 25% of an average diet.For 500 Caloires:
Russell Stover Milk Chocolate or Peanut Butter Bunny, 3 oz – $2.00 Skittles Fun Size, 7.3 oz – $2.00 Smarties Easter Bag, 11 oz – $2.00 Starburst Fun Size, 7.3 oz, or Jellybeans Original or Fave Reds, 14 oz – $2.00 $0.75/1 Starburst Fruit Chews – 4-14-19 RMN; Include...
Check out your grocery store’s spice isle and have fun. Read ingredients and the goal is variety, if the first 3 ingredients are Garlic, Onion, and Salt its going to taste similar to the shaker with the first ingredients Onion, Garlic, Salt. Dieting is different when you are excited to...