The price per 100g shows. Example 2: You want to purchase 2.5 kilos of rice worth $8.35 and want to know how much it costs per 100g. Type the store name and the rice producer, then move your mouse to the arrow "g" and select "kg" in the drop-down menu. Input "2" in the...
The cost of 4 kg. onion ,3kg wheat and 2kg rice is rupes 60. The cost of 2 kg onion , 4kg wheat and 6kg rice is rupes 90. The cost of 6kg onion 2kg wheat and 3 kg rice is rupes 70. Find cost of each item per kg by matrix method. View Solution The cost of 4 kg. onion...
"How can I buy meat at 280,000 Lebanese pounds (11.5 U.S. dollars) per kg when my monthly salary is barely 2 million Lebanese pounds?" He asked, lamenting his poor business in the midst of an unprecedented financial crisis in Lebanon, which was exacerbated by the COVID-19 pandemic and...
Price per Square Meter to Buy Apartment in City Centre114,888.84 ¥90,000.00-160,000.00 Price per Square Meter to Buy Apartment Outside of Centre62,066.67 ¥50,000.00-86,291.00 Salaries And Financing Edit Average Monthly Net Salary (After Tax)12,500.33 ¥ ...
ricefarmproduction teamsCropping systems in the future will need to increase grain yield while reducing greenhouse gas emission per unit of production. Based on the investigation data of the farmer's production, applying carbon cost model, we conducted the carbon cost of rice on state-operated ...
Cropland is a main source of global nitrogen pollution1,2. Mitigating nitrogen pollution from global croplands is a grand challenge because of the nature of non-point-source pollution from millions of farms and the constraints to implementing pollution-r
Rice (01 Kg) $1.52(~1.52 USD) Drinks A Cup of Coffee (Regular) (Regular/Cup) $3.293(~3.29 USD) Beer (0.33 Litre Bottle) $6.072(~6.07 USD) Coca/Pepsi (0.33 Litre Bottle) $1.7622(~1.76 USD) Milk (Per Litre) $1.4062(~1.41 USD) Bottle of Water (0.5 Litre) $1....
The cost of soil fertility mining due to using land degrading management practices on maize, rice and wheat is estimated to be about US$15 billion per year or 0.07 % of the global GDP. Though these results are based on a crop simulation approach that underestimates the impact of land ...
One pound of bananas costs $0.55. How much would 2.5 pounds cost? Every day, Doug's orange juice stand uses 5 bags of oranges. For how many days will 4 1/2 bags of oranges last? How much will a person pay for 8.6 pounds of bananas at a price of $2.24 per pound? How mu...
Q2: What's the usage of your production? A:Our PP woven bags are widely used:(1)Agriculture like grain, rice,wheat and corn seed.(2)Chemical products like fertilizer.(3)Building materials like cement and sand.(4)Industrial usage garbage bags.(5)Food like flour and sugar etc. Q3: Is ...