Cheese is one of those foods which taste great but cost a lot per pound. If you must have your cheese, try to find locally produced cheddar (which is sold in bulk) rather than imported cheeses since cheddar is usually made from milk produced by local farmers. Here are more tips...
A star rating of 4.8 out of 5.262 ratings Beef stroganoff A star rating of 4.7 out of 5.272 ratings Slow-cooked pork, cider & sage hotpot A star rating of 4.9 out of 5.169 ratings Easy pancakes A star rating of 4.2 out of 5.695 ratings ...
Some services’ prices are similar to grocery stores’. For instance, in a recent search, I found that fresh chicken breast filets cost $5 per pound at Amazon Fresh, $4.99 per pound at Coborn’s, and $5.49 per pound at my local supermarket. Yellow onions were $0.99 per pound at both ...
and onions are around $1.60 a pound. A head of lettuce is about $1.20. Apples go for about $1.40 and, in the summer months, apricots and peaches are in abundance for around the same price per pound. Melons are about $1.80 during the high season. Baguettes in any local bakery are sol...
Onions (1kg)3.30 TRY(2.00-6.00)0.53 USD(0.32-0.96)0.45 EUR(0.27-0.82) Beef Round (1kg) (or Equivalent Back Leg Red Meat)56 TRY(42-70)9.00 USD(6.70-11)7.70 EUR(5.70-9.60) Prices of Transportation and fuel in Turkey One-way Ticket (Local Transport)2.70 TRY(2.50-3.00)0.43 USD(0.40-...
Meanwhile, sauté onion in 1 tablespoon of oil in a pan over medium--high heat until translucent, about 8 to 10 minutes. Then stir in garlic, and cook for an additional minute. In a large bowl, combine cooked barley with the onions and garlic, spinach, apple, dried cranberries, and ...