Your portion costs are the cost of a serving of an individual ingredient or recipe. For example, your ground beef portion cost on the hamburger is the total cost of ground beef per burger. Another example is if you sell smoked brisket by the pound, your portion cost is the cost per poun...
The cost of your extras, like hamburger buns, cheese, and condiments have all seen price increases. The cost of most of your side dishes has increased as well, however, potato salad is your cheaper option this year. Unless you find a "buy this many" deal, your chips will cost you abou...
Meat Chopper, 5 Curve Blades Ground Beef Masher, Heat Resistant Meat Masher Tool for Hamburger Meat, Ground Beef, Turkey and More, Nylon Hamburger Chopper Utensil Non-scratch Utensils Everyone needs a meat mincer, so if you don't have one yet, make sure to add it to your cart!
At a restaurant, Jim's family orders 3 hamburgers, 2 orders of french fries, and 4 drinks and pays $22. Sally's family orders 4 hamburgers, 3 orders of french fries, and 2 drinks and pays $25. A hamburger costs twice ...
Answer to: A dozen cookies and a loaf of bread costs $6.70. A half dozen cookies and 2 loaves of bread cost $6.05. How much does a loaf of bread...
I took out a loan and bought some lean hamburger yesterday. Wow! At $6.00 a pound,(more or less) I'm thinking I'll never eat steak or seafood ever again! Groceries are getting more and more expensive. That includes the food you may be buying for your Thanksgiving table. TheAmerican ...
However, your dog or cat shouldn't have to suffer. Save money over a normal visit to the vet's office and take advantage of low cost pet vaccinations, heartworm and parasite prevention, and more at this special clinic. While I still take my pets to my local veterinarian if I have ...
European meal (hamburger/pizza) around 10-12 USD. For a meal at a mid-range restaurant about $25 TRANSPORT Long distance buses are a good deal for less than $2 per hour travelled. ACCOMMODATION In Quito a dormitory bed in a hostel starts at $4. A budget double room from $12 and you...