Want cheap healthy meals? Then look no further… When you are all pumped about jumping onto the meal prep train, there may be a niggling fear about how much it’s all going to cost to start. After all, if you’re going to be making lots of food that means you need to buy lots...
Do Prep Work Ahead of Time It's easier to cook meals when some of the work is already done, and pre-cooking fits in well with buying in bulk. For instance, buy a package of eight chicken breasts when they're on sale. Poach, bake or grill the chicken, then cut it up or shred it...
And then I realized I could adapt bulk cooking strategies I use for freezer meals for fresh lunches. Don’t make lunch every day, but once a week! It’s cheap! Lunch out can easily cost $8 to 12 per person per day. We can eat all week for that price. Not only do we save ...
You can use this well-stocked pantry list to create TONS of quick and cheap meals. By keeping these ingredients on hand, you’ll never have to run out to the store just to make dinner. It also makes meal planning a breeze! New to meal planning? Check out these super handy resources:...
For this recipe, we’ve used our favourite cut of chicken: tender and juicy thighs. Even though they taste better than chicken breasts, thighs are always cheaper, making them a complete bargain. To keep the per head price down you can make two meals worth. Buy the chicken mushrooms and ...
Or you can leave it plain for a simple side dish alongside different meals. Get Meal Plan 5 This recipe is featured in Good Cheap Eats Meal Plan 5. Get the free 3-day meal plan, all the budget-friendly recipes, tips for what to do with leftovers, and the customizable printable grocery...
Preparation Instructions (total prep/cook time: 45 minutes): In a large saucepan saute the onion, carrot and celery in olive oil. Stir in the cumin, coriander and chili pepper until onion is browned. Add the lentils, celery leaves, water, and bouillon. Bring to a boil. Reduce heat to ...
Prepping your own meals is an easy way to cut costs andeat healthier in college. You might be surprised by how much healthy food you can keep in your dorm and meal prep you can do with just a mini fridge and microwave. And if you live in an off-campus apartment or an on-c...
Use these 10 recipes to prep easy road trip meals that will cut down on costs and keep your traveling tummies full. 1. Salad in a jar Combat any heavy sweet treats you grab on the road with this simplesalad in a jar. Mixed greens, your favorite veggies and a little bit of salad dr...
In her book, she shows how you can meal prep for just $35 a week per person — "that's three meals per day, seven days a week." And though it "requires some thought," she finds it worth it. Stick to what you know — with swaps ...