For the unskilled worker then, the purchase cost in today's money is about $3.22. For a production worker, $4.03. Remember that we are taking today's income or wage scale back to 1931 to look at the price of a loaf of bread. The average earnings of an accountant in 1931 were $2...
a loaf of bread (500g) costs $2.81, a liter of milk is $1.28, a kg of tomatoes is $4.13, a dozen of eggs is $5.05, and a kg of the local cheese is $13.20. It is advisable to prepare meals at home as often as possible since restaurants can be very expensive...
乌克兰 Average Consumer Price: Onion2017 - 2021 | 月度 | 公斤 | State Statistics Service of UkraineAverage Consumer Price: Onion在2021-02达6.280公斤,相较于2021-01的5.550公斤有所增长。Average Consumer Price: Onion数据按月度更新,2017-01至2021-02期间平均值为8.230公斤,共50份观测结果。该数据的历史...
A second problem is that the “forgone alternative” is specific to the questioner; it differs for each individual.Thus, we usually use price to measure worth and let everyone“compute” the most valuable alternative that this amount of money would buy for him or her. There are many shortcom...
Some of the best gluten free bread I have ever had! After reading some reviews we decided to walk to this local boulangerie for some gluten free bread. We walked away with a decent size loaf of bread for 5€ I just devoured more than what is considered...
Summer on the Oregon Coast is busy, so it was no surprise that the restaurant was busy. Service was a little slow. The clam chowder (which I believe is the signature dish of this eatery, was delicious. The fish sandwich was not as good as its price might portend, and the chee...
Place of exposure: Walmart Address of exposure: 710 Horatio St., Utica Wore mask: Yes Symptom monitoring period: through 11/13/20 Place of exposure: Price Chopper Time of exposure: 11 a.m. to 12 p.m. Address of exposure: 1917 Genesee St., Utica ...