Today, couples pay anywhere from $1.50 to $12 per slice. A wedding with 150 guests could cost you as much as $1,800! How do bakers price wedding cakes?Each bakery has its own pricing strategy. Commonly, though, bakers consider the following: Size of cake Number of tiers Type of ...
One last word of advice on buying gym equipment: there are great deals in the used marketplace. Instead of buying an entry level version brand new, for the same price and often even less you could find a commercial grade equipment.
A professional wedding photographer can cost $3,500 to $6,500. Most couples consider this an essential expense for capturing memories of the big day. One factor that affects price is the experience and reputation of the photographer. Another factor is time. The longer you want the photographer...
Utility is a term used in economics to describe the level of satisfaction or usefulness of a good or service. It is usually reported by consumers and the utility level will determine the willingness to purchase a good or service by a consumer or ...
Outrageous price for a tart! Arriving at 11 am I was originally told that all tables were booked even though I indicated that I only wanted to order coffee. After assuring the staff member that I would be no longer than fifteen minutes, I wa...