Gmat - DI逐题精讲 - DS - A motorboat, which is set to travel at k kilometers per ho 01:59 Gmat - DI逐题精讲 - DS - If the average (arithmetic mean) cost per sweater for 3 pul 01:04 Gmat - DI逐题精讲 - DS - In a certain factory, hours worked by each employee in exc...
it is encouraging to the citizen to know that theaveragewheat yield per acre has increased more than two bushels since the first edition of this book, but it would not help the garden maker. The increase of possible products tends to counterbalance the increased cost of labor. So only the ...
When it comes to a home loan, interest rates and the length of the mortgage also have a powerful effect on your monthly mortgage payments. Assuming a national average loan size ofjust over $409,942, a 30-year loan at a 7% interest rate would cost about $3,000 per month. A 15-year ...
1. The government's goal is to put the local per capita gross domestic product on par with China's average GDP by 2015. 2. Cab drivers must pay an additional 180 yuan each month after the oil price increase, based on an average oil consumption of 20 liters per day. ...
The average daily food cost per person is $58 while on vacation. While it’s tempting to try all the local cuisine, limiting the number of times you eat out each day will help lower your food expenditure. Taking advantage of a hotel’s complimentary breakfast is one easy alternative to ...
paper profit - an unrealized gain on an investment calculated by subtracting the investor's cost from the current market price amount, amount of money, sum, sum of money - a quantity of money; "he borrowed a large sum"; "the amount he had in cash was insufficient" red ink, red, loss...
1Categories averaged on a per-item basis. 2Categories averaged on a per-day basis. For example, the Food2daily average is for all meals for an entire day, while Entertainment1is for each individual purchase. Thus, the overall daily average cost isnota summation of the individual categories....
1Categories averaged on a per-item basis. 2Categories averaged on a per-day basis. For example, the Food2daily average is for all meals for an entire day, while Entertainment1is for each individual purchase. Thus, the overall daily average cost isnota summation of the individual categories....
Multi-brand retail recorded an average order value of $84, a slight increase from the previous month. Beauty and personal care decreased to $80, dropping by $3 or 3.6% from the preceding month. The pet care and veterinary services industry had the lowest average order value at $66, repr...
To cover the cost of the extra $55, executive members have to spend a minimum of $230 per month, or $2,750 a year. Executive members who spend twice that earn enough to cover the full cost of membership. To reap the full benefit of up to $750cash back, they have to spend $37,...