How many sections are printed per hour? Find Unit Price Exercise 1 In the following exercises, find the unit price. Round to the nearest cent. Soap bars at 88 for $8.69$8.69 Show Solution Soap bars at 44 for $3.39$3.39 Women’s sports socks at 66 pairs for $7.99$7.99 Show Solution...
Weight in kilos = grams of carbohydrates per hour that should be consumed Therefore, if you weigh 65 kilos, you should shoot for 65 grams of carbs for each hour of your race. This can include any energy source containing carbs, such as energy gels, gummies, carb-filled sports drinks,...
And speaking of unwise choices … the GIF below shows very clearly why we need separate bike lanes.Both the cyclist and the drivers make unwise choices – with the result that a toddler is endangered. These photos were taken on a bike route, outside a school, in a 30 km per hour zone...
The average total weight loss for most women by the end of a long 40-ish day round is usually about .5 lb/day. If you are heavier (with say 60-100 lbs to lose), the average may end up being as high as .75-.80 lb per day, and if you don’t have that much to lose (like...
That nasty voice that sits on my shoulder and points out that I wouldn’t need a body condom if I would just give up carbs, eat 30 grams of protein for breakfast, learn to like cottage cheese and take up wall pilates after a 10 km run. I think the critic is definitely destined ...