2011 AMC 12A Problems/Problem 1 Problem A cell phone plan costs dollars each month, plus cents per text message sent, plus cents for each minute used over hours. In January Michelle sent text messages and talked for hours. How much did she have to pay? Solution The base price of Michelle...
2011AMC10美国数学竞赛A卷 1.A cell phone plan costs $20 each month, plus 5¢per text message sent, plus 10¢for each minute used over 30 hours. In January Michelle sent 100 text messages and talked for 30.5 hours. How much did she have to pay?
2011A试卷AMC-A:澳大利亚数学3-4年级中文历年真题 SATURDAY 6 AUGUST 2011 小学中年级卷(3—4年级)考试时间:60分钟 注意事项 一般规定 1.未获监考老师许可之前不可翻开此测验题本。2.作答时可使用直尺与圆规,以及两面全空白的草稿纸。对文字不了解时可举手向监考老 师发问。3.题目所提供之图形只是示意图...
2011 2011 2011 冲刺课件 冲刺课件 冲刺课件 页脚内容 页脚内容 页脚内容33 3 9. A rectangular 9. A rectangular 9. A rectangular region is bounded by the graphs of the equations y=a, y=-b, x=-c, and x=d, where a, region is bounded by the graphs of the equations y=a, y=-b, x...
2011AMC10美国数学竞赛A卷附中文翻译和答案.docx,2011AMC10美国数学竞赛 A 卷 2011AMC10 美国数学竞赛 A 卷 1. A cell phone plan costs $20 each month, plus 5 per text message¢ sent, plus 10 for ¢ each minute used over 30 hours. In January Michelle sent 100 te
2011AMC10美国数学竞赛A卷1. A cell phone plan costs $20 each month, plus 5 per text message sent, plus 10 for each minute used over 30 hours. In January Michelle sent 100 text messages and talked for 30.5 hours. How much did she have to pay?(A) $24.00(B) $24.50(C) $25.50(D)...
2011年AMC10美国数学竞赛A卷 1.Acellphoneplancosts$20eachmonth,plus5¢pertextmessagesent,plus10¢foreachminute used over 30 hours. In January Michelle sent 100 text messages and talked for 30.5 hours. How much did she have to pay?
2011AMC10美国数学竞赛A卷【1】 1. A cell phone plan costs $20 each month, plus 5¢ per text message sent, plus 10¢ for each minute used over 30 hours. In January Michelle sent 100 text messages and talked for 30.5 hours. How much did she have to pay? (A) $24.00(B) $24.50...
2011 AMC10A 10 A majority of the 30 students in Ms. Demeanor's class bought pencils at the school bookstore. Each of these students bought the same number of pencils, and this number was greater than 1. The cost of a pencil in cents was greater than the number of pencils each student...
1. E 2. E 3. D 4. C 5. D 6. D 7. C 8. B 9. E 10. C 11. A 12. B 13. C 14. C 15. D 16. C 17. A 18. D 19. D 20. D 21. C 22. D 23. D 24. A 25. A 发布于 2020-05-27 10:56 AMC 赞同添加评论 分享喜欢收藏申请转载 ...