根据“A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs l.00 more than the ball.”可知,一个球棒和一个球总共花费1.10美元。球棒比球贵1美元,那么球是5美分。故选A。 (3)题详解: 细节理解题。根据“This time, they said the scientists could full y explain how it works. The volu...
根据第一段“A bat and a ball cost 1.10 in total. The bat costs 1.00 more than the ball. How much does the ball cost?(一个球棒和一个球一共1.10美元。球棒比球贵1美元。这个球多少钱?)”以及第二段“If you answered 10 cents, you’re not alone — most people give the same answer (...
【题目】A batA bat and a ball cost 1.10intotalThebatcosts1. 00 more than the ball. How much does the ballcost?If you answered 10 cents, you are not alone -most people give the same answer (the correct answer is 5 cents). It's an example of how we often depend on intuitive ...
结果1 题目 A bat and a ball cost $1.10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost?If you answered 10 cents you're not alone - most people give the same answer (the correct answeris 5 cents).It's an example of how we often rely on ...
(1)C.推理判断题。根据原文第二段It'sanexampleofhowweoftenrelyonintuitive(直觉的)responses - answerswefeelaretrue.Peoplegiveanswersthat "popintotheirmind," saysStevenSloman.Wedon'tspendmuchtime "reflectingandcheckingwhethertheanswerisrightorwrong."(这是我们经常依赖直觉反应的一个例子--我们感觉的答案是...
结果1 题目 A bat and a ball cost $1.10 intotal,Thebatcosts$1.00 more than the ball.How much does the ball cost?If you answered 10 cents,you're not alone—most people give the same answer (the correct answer is 5 cents).It's an example of how we often rely on intuitive (直觉...
结果1 题目 D A bat and a ball cost $1. 10 in total. The bat costs $1.00 more than the ball. How much does the ball cost? If you answer 10 cents,you're not alone-most people give the esame answer(the correct answer is 5 cents). It's an example of how we often rely...
结果1 题目 DA bat and a ball cost \1.10 in total. The bat costs \1.00 more than the ball. How much does the ball cost? If you answered 10 cents, you're not alone. Most people give the same answer (the correct answer is 5 cents.)It's an example of how we often rely on ...
A bat and a ball cost $1. 10 in total. The bat costs $1. 00 more than the ball. How much does the ball cost? If you answered 10 cents, you're not alone—most people give the same answer (the correct answer is 5 cents). It's an example of how we often rely on intuitive ...
Passage 29(2021·北京大兴一模)A bat and a ball cost $ 1. 10in total. The bat costs $1. 00more than the ball. How muchdoes the ball cost?If you answered 10 cents,you are not alone-most peoplegive the same answer (the cor-A batrect answer is 5 cents). It's an example ...